Krajiny skupiny G7 by mohli Ukrajine poskytnúť pôžičku, ktorá by bola krytá výnosmi zo zmrazeného ruského majetku. Podľa americkej ministerky financií Janet Yellenovej ide o hlavnú cestu, ktorou sa vydávajú úvahy tejto skupiny, napísala dnes agentúra Reuters.
Žiadna definitívna dohoda však na stole nie je, uviedol taliansky minister financií Giancarlo Giorgetti, ktorý zasadnutiu ministrov financií G7 v severotalianskej Strese predsedal.
Yellenová potvrdila, že dohoda o poskytnutí pôžičky krytej výnosom zo zmrazeného ruského majetku ešte nie je úplne dojednaná. Podľa agentúry AFP Spojené štáty navrhli, aby Kyjev dostal pôžičku vo výške 50 miliárd dolárov.
Podľa nej musí návrh na pôžičku ešte prerokovať Európska únia, ktorá v skupine G7 tiež zasadá. Do budúcnosti však Yellenová nechcela vylúčiť aj iné opatrenia popri tejto špeciálnej pôžičke.
Podľa Giorgettiho Ukrajina naliehavo potrebuje fondy na financovanie svojich potrieb. Dohoda o využití budúcich výnosov zo zmrazených ruských aktivít je podľa neho veľmi komplikovaná "z technického a právneho hľadiska".
"Otázka ohľadom ruského majetku nebola úplne dojednaná," uviedol Giorgetti, podľa ktorého medzi krajinami skupiny G7 existuje silná vôľa nájsť riešenie. To by mohli prerokovať lídri krajín na júnovom samite.
Pôžička by podľa Giorgettiho mohla podporiť ukrajinský štátny rozpočet na dva či tri roky. Peniaze z pôžičky však nebude možné použiť na nákup zbraní a ďalšie vojenské výdavky kvôli obmedzeniam, ktoré vyplývajú z ústavy Japonska, ktoré je jednou z krajín G7. "Americký návrh (na pôžičku) je flexibilný a pragmatický," uviedol Giorgetti.
Štáty G7 a EÚ zmrazili po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu zhruba 300 miliárd dolárov ruského majetku. Ide predovšetkým o prostriedky, ktoré mala uložená ruská centrálna banka v Európe. V máji sa v rámci EÚ dojednalo zhabanie výnosov z ruského majetku v prospech Ukrajiny.