Súd v Tunisku dnes poslal do väzby dvoch novinárov, ktorí kritizovali režim. Súdne štátne by sa malo uskutočniť na konci mesiaca, uviedli ich príbuzní a kolegovia. Fakt, že do súdneho vypočutia budú vo väzbe, posilňuje obavy zo štátnych zásahov do slobody slova a z umlčania disentu, informovala agentúra Reuters.
Novinári rozhlasovej stanice IFM Murád Zghidí a Burhán Bsajs boli zadržaní v sobotu, keď vo vysielaní komentovali politickú situáciu v krajine, uviedli ich právnici. Hovorca tuniskej prokuratúry Muhammad Zajtuna oznámil, že obaja sú podozriví z publikovania správ obsahujúcich osobné údaje a z šírenia nepravdivých správ, ktorých cieľom je ohováranie.
Agentúra AP dáva zadržanie novinárov do súvislosti s ďalším zatýkaním zameraným proti kritikom vlády a ich právnym zástupcom, ktoré v minulých dňoch vyvolalo znepokojenie u medzinárodných partnerov Tuniska.
Zadržaním Zghidího a Bsajsa sa počet väznených novinárov v Tunisku zvýšil na päť. Podľa tuniského Syndikátu novinárov však hrozí prenasledovanie i ďalším.
Od revolúcie v Tunisku v roku 2011 bola krajina považovaná za jedno z najotvorenejších mediálnych prostredí v arabskom svete. Politici, novinári a odbory však tvrdia, že za vlády prezidenta Kaísa Saída, ktorý sa dostal k moci po slobodných voľbách v roku 2019, je sloboda tlače a slová ohrozovaná. Saíd dva roky po svojom zvolení rozpustil zvolený parlament a prešiel k vláde pomocou vydávania dekrétov. Prevzal tiež moc nad súdnictvom, čo opozícia označila za štátny prevrat. Prezident odmieta obvinenia, že zaviedol vládu jedného muža.
Európska únia v utorok uviedla, že je znepokojená vlnou zatýkania mnohých osobností občianskej spoločnosti, novinárov a politických aktivistov. Od Tuniska žiada vysvetlenie. Tuniská polícia v pondelok už druhýkrát za dva dni vtrhla do sídla advokátskej komory a zatkla dvoch právnikov kritizujúcich prezidenta.