V rámci prevencie rakoviny je dôležitá eliminácia rizikových faktorov. Sú nimi napríklad alkohol, fajčenie, UV či ionizujúce žiarenie, azbest alebo obezita. Pripomenul to Národný onkologický inštitút. Apeluje na ľudí, aby dbali na prevenciu.
"Bolo spozorované, že fajčenie sa spolupodieľa pri vzniku nádorov pľúc, močovopohlavných a tráviacich orgánov. (...) V poslednej dobe pribúdajú dôkazy o negatívnom vplyve užívania alkoholu na vznik rakoviny. Tiež ľudia s cirhózou pečene majú zvýšené riziko rakoviny pečene," poznamenal.
Opatrný treba byť podľa inštitútu aj pri UV žiarení, ktoré zvyšuje riziko rakoviny kože. Upozornil aj na obezitu. "Pozorovala sa spojitosť medzi obezitou a zvýšeným rizikom vzniku rakoviny prsnej žľazy, ženských pohlavných orgánov a prostaty," priblížil. Vyzval na pravidelné cvičenie, ktoré podľa neho znižuje riziko vzniku rakoviny hrubého čreva.
Okrem primárnej je podľa neho dôležitá aj sekundárna prevencia, ktorej ťažisko je v realizácii viacerých skríningových onkologických programov. Inštitút poukázal na to, že práve vďaka skríningom možno v populácii bezpríznakových jedincov vyhľadávať ochorenie vo včasnom štádiu. "Včasná diagnostika dáva veľkú šancu na účinnejšiu liečbu," dodal.