Nemecký Spolkový snem určil nový národný Deň veteránov. Bude ním 15. jún, informuje dnes agentúra DPA. Väčšina nemeckého parlamentu sa tak vyslovila za to, aby boli aktívni a bývalí vojaci nemeckej armády každoročne oslavovaní.
"Ide o uznanie tých, ktorí sú pripravení urobiť niečo navyše pre druhých a ktorí riskujú svoj život a zdravie pre našu krajinu," povedal spolkový minister obrany Boris Pistorius na zasadnutí.
Pre návrh, ktorý spoločne predložili tri vládne strany a opoziční kresťanskí demokrati, dnes zdvihla ruku veľká väčšina nemeckých poslancov. Minister obrany označil Deň veteránov za dôležitý a oneskorený prejav uznania.
Otázka, kto by mal byť v Nemecku považovaný za vojenského veterána, bola v posledných rokoch predmetom diskusií, pretože služba vojakov, ktorí slúžili v zahraničí alebo sa dokonca zúčastnili bojov, sa líšila od tých, ktorí slúžili počas studenej vojny.
Povojnové Nemecko okolo armády a vojakov našľapovalo pomerne opatrne a až po nemeckom zjednotení v roku 1990 vtedajší kancelár Helmut Kohl prelomil tabu a vyslal v roku 1992 vojenských medikov na podporu misie OSN do Kambodže, pripomína agentúra AP.
Ďalšie výraznejšie nasadenie vojakov v zahraničí potom prišlo s misiami do Kosova, Afganistanu a Mali a stalo sa základom moderného Bundeswehru.
Veteránom nemeckej armády sa rozumie osoba, ktorá buď je, alebo bola v aktívnej službe a odišla z nej so cťou, uvádza agentúra Reuters.
"Ale aj teraz je slovo veterán v našej spoločnosti málo používané, a to musí skončiť," povedal poslanec Johannes Arlt z CDU. Nemci majú v pláne usporiadať každoročne veľkú pripomienkovú akciu v Berlíne cez víkend okolo 15. júna.
Približne desať miliónov Nemcov absolvovalo vojenskú službu alebo boli radovými či profesionálnymi vojakmi a asi 500-tisíc nemeckých mužov a žien bolo do dnešného dňa v bojovom nasadení.