Argentínska vláda pod vedením prezidenta Javiera Mileiho, ktorá spochybňuje počet nezvestných z čias brutálnej diktatúry v krajine, oznámila, že pozastavuje vyplácanie odškodného jej obetiam až do jeho úplného auditu. TASR v stredu informuje na základe správy agentúry AFP.
Argentínske ministerstvo spravodlivosti vydalo v utorok vyhlásenie, že bude "overovať všetky nároky vznesené na základe zákonov o odškodnení" obetí vojenskej junty z obdobia rokov 1976 až 1983, ktorá brutálne potláčala ľavicový disent.Tamojšia armáda vtedy viedla takzvanú "špinavú vojnu" proti ľavicovým aktivistom a odstraňovala ľudí podozrivých z politického disidentstva. Niektorých vyhodili z lietadiel do rieky Río de la Plata alebo do Atlantického oceánu.
Ľudskoprávne skupiny odhadujú, že takto zmizlo asi 30-tisíc ľudí, vláda pod vedením prezidenta Mileia však toto číslo spochybňuje.
Argentínska diktatúra bola jedným z najbrutálnejších vojenských režimov minulého storočia v Latinskej Amerike.
Od deväťdesiatych rokov sú v platnosti zákony o odškodnení pre ľudí, ktorí boli počas obdobia diktatúry v Argentíne zadržaní, mučení, vyhnaní alebo zabití. Táto legislatíva sa vzťahuje sa aj na ich príbuzných.
V posledných rokoch prebehlo niekoľko vyšetrovaní a súdov za podvodné žiadosti. Minister spravodlivosti Mariano Cúneo Libarona uviedol, že viac než 100 ľudí je podozrivých z údajného falšovania žiadostí, pričom každý z nich dostal vyplatené odškodné vo výške približne 140-tisíc eur.
V roku 2021 podali príbuzní Argentínčanov, ktorí zmizli počas diktatúry, 7.996 žiadostí o odškodnenie a ďalších 14.400 žiadostí podali ľudia, ktorí odišli do exilu.
"Došlo k viacerým podvodom," uviedol minister pre televíziu LN+ s tým, že chce zistiť, "kto klame".
Libarona dodal, že skupina audítorov preskúma približne 25.000 spisov a prisľúbil, že podvodníci budú nútení vrátiť peniaze štátu, dodáva AFP.