Predbežné oficiálne údaje o hospodárení Slovenska za minulý rok, ktoré v pondelok zverejnil Štatistický úrad, považuje Ministerstvo financií za dobrú správu. Tieto výsledky však podľa rezortu zatieňuje očakávaný vývoj deficitu v roku 2024, ktorému lepší ako predpokladaný vlaňajší vývoj nepomôže.
"Legislatívne zmeny, ktoré boli prijaté v predchádzajúcom volebnom období v roku 2023 v Národnej rade počas tzv. legislatívnej smršte, majú vplyv na výdavky rozpočtu práve v roku 2024. Bývalá vláda tak zanechala na rok 2024 deficit vo výške 6,55 percenta hrubého domáceho produktu (HDP), čo predstavuje deficit vo výške 8,5 miliardy eur," vyčíslil rezort financií.
Verejné financie skončili v roku 2023 s deficitom vo výške 4,9 percenta HDP, informoval v rámci tzv. jarnej notifikácie ŠÚ SR. Pôvodne schválený rozpočet pritom počítal so schodkom na úrovni 6,4 percenta HDP. Výsledný deficit bol tak oproti schválenému rozpočtu nižší o 1,5 percenta HDP alebo 1,8 miliardy eur.
"Tento stav bol prioritne spôsobený výrazným zvýšením celkových príjmov štátu v sume 1,7 miliardy eur. Najvýznamnejšie pozitívne vplyvy predstavujú vyšší výber daní a odvodov v celkovej sume 994 miliónov eur a vyššie úrokové príjmy v sume 606 miliónov eur," priblížil rezort financií.
Deficit sa podľa MF tiež znížil zmenou prístupu pri zaúčtovaní refundácií v celkovej sume 177 miliónov eur. Nižšie boli vlani aj výdavky, a to v sume 113 miliónov eur. Nižšie čerpanie bolo najmä z dôvodu posunov v dodávkach vojenskej techniky.
Tieto výsledky sú podľa ministerstva pozitívne v tom, že vysielajú lepší signál finančným trhom s ohľadom na financovanie štátneho dlhu do budúcnosti. "Čísla za rok 2023 však nezlepšujú situáciu v roku 2024, keďže vyšší príjem na daniach nie je možné prenášať do nasledujúceho roka a MF SR bude musieť naďalej pokračovať v konsolidačnom úsilí vo výške jedného percenta HDP, čo v nominálnom vyjadrení znamená 1,4 miliardy eur," dodal rezort.