Ceny ropy dnes mierne klesajú. Investori zvažujú vplyv amerických sankcií voči Venezuele a Iránu a údajov o zamestnanosti v USA na dopyt a ponuku. Stále však náladu ovplyvňujú tiež širšie obavy o dopyt a zmiernenie napätia na Blízkom východe.
Okolo 17:30 nášho času cena severomorskej róby Brent klesala o 0,24 percenta na 87,08 dolára za barel. Americká ľahká ropa WTI sa predávala za 82,68 dolára za barel, bola teda na zhruba rovnakej úrovni, ako v závere predchádzajúceho dňa.
Venezuela prišla o dôležitú licenciu Spojených štátov, ktorá jej umožňovala vyvážať ropu na trhy po celom svete. To by mohlo mať vplyv na predaj ropy a pohonných hmôt. Sankcie voči Venezuele sa vrátili v rovnakom momente, keď Mexiko obmedzilo vývoz, čo podľa analytikov znamená, že USA vstupujú do letnej sezóny s obmedzenými možnosťami dodávok ťažkej ropy.
USA tiež oznámili sankcie voči Iránu, tie sa ale vyhli iránskemu ropnému priemyslu. Irán je tretím najväčším producentom ropy v rámci ropného kartelu OPEC, upozornila agentúra Reuters.
Počet žiadostí o podporu v nezamestnanosti v USA sa minulý týždeň nezmenil a zostal nízky. To ukazuje, že trh práce, ktorý je hlavným pohonom ekonomiky, je naďalej silný, a odsúva to vyhliadky na zníženie úrokových sadzieb v USA na september.
Správa amerického vládneho úradu pre energetické informácie EIA ukázala, že zásoby ropy sa v uplynulom týždni zvýšili o 2,7 milióna barelov na 460 miliónov barelov.
To je takmer dvojnásobok očakávaní analytikov, ktorí v ankete agentúry Reuters odhadovali zvýšenie zásob o 1,4 milióna barelov. Zásoby ministerstva rástli pre pokles využitia rafinérií v čase, keď sa naopak zvyšuje spracovávanie ropy pred hlavným letným dopytom.