V meste Fumban na západe Kamerunu v sobotu slávnostne otvorili múzeum venované jednému z najstarších etník v krajine. Bamumovci boli mocným kráľovským rodom a patria k najstarším v Afrike. Na slávnosť pred budovou s dvoma obriami hadmi, ktorých tlamami sa vstupuje do múzea, prišlo asi 2000 hodnostárov a vzácnych hostí, vrátane súčasného bamumského kráľa, napísala dnes agentúra AFP.
Múzeum venované histórii tohto kráľovstva je v Kamerune jedinečné svojím rozsahom i pozornosťou, ktorá je venovaná otvoreniu, uviedol kamerunský etnograf Armand Kpoumié Nchare. "Je to jedno z mála kráľovstiev, ktorému sa podarilo prežiť a zachovať si autentickosť napriek prítomnosti misionárov, obchodníkov a koloniálnych správcov," hovorí odborník.
Múzeum sa rozkladá na ploche 5000 metrov štvorcových a predstavuje 12-tisíc exponátov. Verejnosť mohla doteraz vidieť len hŕstku z nich, niektoré boli napríklad vystavené v kráľovskom paláci. Vo vitrínach sú remeselné výrobky, technické vynálezy, atribúty kráľovskej moci, masky, zbrane, sošky alebo hudobné nástroje.
"Toto je sviatok bamumského ľudu. Prišli sme zo všetkých kútov krajiny, aby sme zažili tento jedinečný moment, "citovala AFP nadšeného návštevníka, ktorý na slávnostné otvorenie cestoval osem hodín.
V Kamerune žije asi 270 etník, ktoré majú odlišné zvyky aj jazyky, a tiež viac ako 80 náčelníckych kráľovstiev a sultanátov, ktorých história siaha až do predkoloniálnych čias. Význam zvykového práva medzi 28 miliónmi obyvateľov dodnes zostáva veľmi silný.
Bamumské kráľovstvo, založené v roku 1384, je jedným z najstarších v subsaharskej Afrike. Keď monoteistické kulty postupne nahradili tradičnú vieru, prijal jeho panovník na konci 19. storočia okrem funkcie kráľa aj titul sultána a založil náboženstvo inšpirované islamom aj kresťanstvom. Tvar nového múzea odkazuje na kráľovský erb, ktorý vyobrazuje chlpatého pavúka, dve zvonice a dva hady.
Múzeum vzniklo niekoľko mesiacov po tom, ako bol na zoznam nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO zapísaný súbor rituálov Nguon bamumského ľudu, ktoré sú základom obľúbeného každoročného festivalu.