Americké akcie dnes oslabili. Veľké americké banky predtým ohlásili zmiešané výsledky. Náladu na trhu ďalej určoval vývoj inflácie v USA a geopolitické napätie. Všetky tri hlavné akciové indexy odpísali vyše jedno percento a za celý týždeň skončili v strate.
Dow Jonesov index, ktorý zahŕňa akcie tridsiatich popredných amerických podnikov, dnes stratil 1,24 percenta a zakončil obchodovanie na 37 983,24 bodu. Širší index S&P 500 odpísal 1,46 percenta na 5123,41 bodu a index Nasdaq Composite, v ktorom je zastúpených mnoho firiem z odvetvia vyspelých technológií, sa znížil o 1,62 percenta na 16 175,09 bodu.
Index S & P 500 za týždeň klesol o 1,56 percenta a má za sebou najhlbší percentuálny prepad za deň od konca januára. Za týždeň sa percentuálne znížil najviac od vlaňajšieho októbra.
"Keď sa pozrieme na to, čo sa stalo v makroekonomickom priestore, inflácia sa zmenila k horšiemu, čo zvýšilo tlak na spoločnosti, aby v tejto výsledkovej sezóne dosiahli lepšie výsledky," povedal analytik Mike Dickson zo spoločnosti Horizon Investments. "Všetci sú trochu nervózni a intenzívne sa zameriavajú na to, aké dobré musia byť zisky," dodal.
Najväčšia americká banka podľa aktív JPMorgan Chase vykázala šesťpercentný nárast zisku, ale jej odhad čistých úrokových výnosov zaostal za očakávaniami. Jej akcie po tejto správe klesli o 6,5 percenta.
Akcie Wells Fargo odpísali 0,4 percenta po tom, čo firma za prvý kvartál vykázala pokles zisku o sedem percent. Pre slabý dopyt po pôžičkách sa banke znížil čistý úrokový výnos. Citigroup kvôli výdavkom na odstupné zamestnancom a poisteniu vkladov vykázala stratu. Akcie Citigroup dnes odpísali 1,7 percenta.
Ekonomické údaje z tohto týždňa, najmä stredajšia správa o vývoji inflácie v USA za marec, ktorá bola horšia, ako sa očakávalo, naznačili, že inflácia by mohla byť trvalejšia, ako sa predtým predpokladalo. To investorov prinútilo k tomu, aby zmenili svoje očakávania ohľadom načasovania a rozsahu tohtoročného znižovania sadzieb americkou centrálnou bankou.
"Reálne hrozí, že sa tento rok žiadneho zníženia sadzieb nedočkáme," povedal Dickson. Dodal, že hoci zvýšenie sadzieb neočakáva, Fed by podľa neho pravdepodobne radšej udržal sadzby na vyššej úrovni po dlhší čas.
Geopolitické napätie stále silneje. Irán pohrozil, že sa pomstí Izraelu za nálet na jeho veľvyslanectvo v Damasku z 1. apríla, čo umocnilo dnešný výpredaj.
Na devízových trhoch dnes euro zostúpilo na päťmesačné minimum voči americkému doláru kvôli vyhliadkam na blížiace sa znižovanie úrokových sadzieb v eurozóne.
Okolo 21:35 nášho času jednotná európska mena strácala voči doláru zhruba 0,8 percenta na 1,0640 dolára. Dolár dnes ako bezpečná mena vystúpil najvyššie od vlaňajšieho novembra. Dolárový index, ktorý sleduje výkon dolára ku košu šiestich popredných svetových mien, v rovnakom čase rástol o 0,7 percenta na 106,049 bodu.