Argentínska justícia dospela k záveru, že útoky na izraelskú ambasádu v roku 1992 a židovské centrum AMIA v roku 1994 nariadil Irán.
Ako s odvolaním sa na miestnu tlač informovala v noci na piatok agentúra AFP, v rozhodnutí federálnej komory pre trestnú kasáciu je za páchateľa útoku označené šiitské hnutie Hizballáh; Irán je v ňom vyhlásený za teroristický štát a útok proti AMIA je označený za zločin proti ľudskosti.
Bombový útok na izraelskú ambasádu z roku 1992 si vyžiadal 29 mŕtvych. O dva roky neskôr kamión naložený výbušninami vošiel do židovského centra AMIA a explodoval, pričom prišlo o život 85 ľudí a zranených ich bolo ďalších 300.
K útoku z roku 1994 sa nikto nikdy neprihlásil. Svedkovia záhadne zmizli, a nikdy nebol riadne vyšetrený, nikto nebol obžalovaný ani odsúdený. Argentína a Izrael však mali podozrenie, že ho na žiadosť Iránu spáchalo libanonské šiitské hnutie Hizballáh, píše AFP.
Vo štvrtok zverejnené rozhodnutie privítal prezident Delegácie izraelských združení Argentíny (DAIA) Jorge Knoblovits. V rozhovore pre Rádio Mitre uviedol, že rozsudok "je veľmi dôležitý, pretože umožňuje obetiam obrátiť sa na Medzinárodný trestný súd".
AFP pripomenula, že za krytie bombového útoku na AMIA súdili svojho času i bývalého argentínskeho prezidenta Carlosa Menema, ktorý zomrel v roku 2021 a bol prezidentom v čase oboch útokov. Od obžaloby bol však Menem oslobodený.
Bývalý šéf tajných služieb v čase Menemovej vlády, Hugo Anzorreguy, bol odsúdený na štyri a pol roka väzenia za podiel pri marení vyšetrovania.
Atentát na AMIA bol najzávažnejším teroristickým útokom v dejinách Argentíny.
Argentína má najväčšiu židovskú komunitu v Latinskej Amerike - má približne 300.000 členov. Je tiež domovom prisťahovaleckých komunít z Blízkeho východu – najmä zo Sýrie a Libanonu.