Päť krajín hraničiacich so Severným morom sa pripája k belgickej iniciatíve na vytvorenie bezpečnostného paktu pre energetickú a telekomunikačnú infraštruktúru v tejto námornej zóne. V utorok to oznámil úrad belgického vicepremiéra a zároveň ministra pre Severné more Paula Van Tigchelta, informuje bruselský spravodajca TASR.
Tlačová agentúra Belga v tejto súvislosti citovala ministrovo oznámenie, podľa ktorého základom paktu je "solídna ochrana tejto kritickej infraštruktúry pred špionážou a sabotážou".
Belgicko, Dánsko, Holandsko, Nemecko a mimo EÚ aj Nórsko a Spojené kráľovstvo podpísali bezpečnostný pakt pre Severné more, námornú oblasť, ktorú spoločne zdieľajú. Cieľom je lepšia spolupráca medzi týmito krajinami s cieľom posilniť bezpečnosť kritických infraštruktúr inštalovaných v oblasti Severného mora.
Na dne mora sú napríklad nainštalované tisíce kilometrov dátových káblov, ktoré predstavujú dôležité spojenia pre globálne internetové pripojenia.
"Severné more je domovom mnohých kritických infraštruktúr, ako sú potrubia, napájacie káble a dátové káble. Sabotáž by mohla veľmi vážne narušiť naše dodávky energie, naše internetové pripojenie alebo naše bankové operácie. Táto hrozba je reálna, nesmieme byť v tomto naivní," uviedol minister Van Tigchelt vo vyhlásení pre médiá.
Podľa jeho slov bezpečnostný pakt uzavretý medzi šiestimi krajinami ich má "lepšie vyzbrojiť" proti možnosti sabotáží.
"S týmito krajinami volíme jednotný prístup, pokiaľ ide o zabezpečenie kritickej infraštruktúry v Severnom mori," odkázal vicepremiér.
Belgicko vyvinie bezpečnú platformu na výmenu informácií medzi týmito krajinami, najmä o podozrivých plavidlách v oblasti a ich pohyboch a o rôznych incidentoch v Severnom mori. Platforma s názvom NorthSeal bude vytvorená belgickou bezpečnostnou komunikačnou službou Belgian Secure Communications (BSC), pričom federálna vláda na vývoj tohto nového nástroja uvoľňuje milión eur.