India v utorok kritizovala Čínu za premenovanie približne 30 lokalít v spornom pohraničnom regióne v Himalájach.
"Čína pokračuje vo svojich nezmyselných pokusoch premenovať miesta v indickom štáte Arunáčalpradéš. Takéto pokusy rozhodne odmietame," uviedol hovorca indického ministerstva zahraničných vecí. "Priradenie vymyslených mien nezmení realitu, že Arunáčalpradéš je, bol a vždy bude integrálnou a neodcudziteľnou súčasťou Indie," dodal.
Čínske ministerstvo pre občianske záležitosti v sobotu oznámilo nové čínske a tibetské názvy niekoľkých osád, hôr, riek, jedného jazera, horského priesmyku a regiónu na území, ktorý Peking nazýva južný Tibet. Premenovanie bolo súčasťou „štandardizácie“ v súlade s rozhodnutiami prijatými Štátnou radou, teda čínskou vládou.
Indický premiér Naréndra Módí sa nedávno zúčastnil na otvorení infraštruktúrnych projektov v regióne, čo vyvolalo kritiku Pekingu, podľa ktorého tento krok neprispel k stabilite.
Čína a India majú v Himalájach hranicu v dĺžke približne 3500 kilometrov. India považuje za svoju hranicu s Čínou tzv. McMahonovu líniu z roku 1914. Tú však Čína neuznáva a nárokuje si väčšinu územia indického zväzového štátu Arunáčalpradéš a priľahlý úzky pás územia zväzového štátu Ásám ako súčasť Tibetu.
Napätie v regióne zostáva vysoké od incidentu medzi armádami oboch krajín spred štyroch rokov, pri ktorom bolo zabitých najmenej 20 indických a štyria čínski vojaci.