Aktivita spracovateľského priemyslu v Číne v marci po prvý raz za šesť mesiacov rástla. Vyplýva to z výsledkov prieskumu medzi nákupnými manažérmi, ktoré dnes zverejnil čínsky štatistický úrad.
Index aktivity sa v marci podľa prieskumu zvýšil na 50,8 bodu z februárových 49,1 bodu. Prvýkrát od septembra sa tak dostal nad kľúčovú päťdesiatbodovú hranicu, ktorá je predelom medzi poklesom a rastom aktivity. Prekonal tiež očakávania analytikov, ktorí v ankete agentúry Reuters jeho marcovú hodnotu odhadovali v priemere na 49,9 bodu.
Čao Čching-che zo štatistického úradu podľa agentúry AP uviedol, že podniky obnovujú a urýchľujú výrobu po oslavách lunárneho Nového roka. Dodal však, že firmy sa naďalej potýkajú s niektorými problémami vrátane zostreného konkurenčného boja a nedostatočného dopytu.
Peking v marci uviedol, že mieni povzbudiť spotrebiteľov k výmene starých domácich spotrebičov za nové a k prechodu od áut so spaľovacími motormi k elektromobilom, aby tak podporil domáci dopyt.
Cieľom Pekingu je dosiahnuť v tomto roku zhruba päťpercentný rast domácej ekonomiky, podľa niektorých ekonómov by však mohlo byť splnenie tohto zámeru ťažké, píše AP.
Čína je druhou najväčšou ekonomikou na svete za Spojenými štátmi. V minulom roku sa hrubý domáci produkt (HDP) Číny zvýšil o 5,2 percenta. Hospodársky rast tak zrýchlil z troch percent v predchádzajúcom roku, keď ekonomickú aktivitu brzdili prísne opatrenia proti šíreniu koronaviru.