Z cyperského prístavu Larnaka v sobotu vyplávala flotila s humanitárnou pomoc pre vojnou zmietané Pásmo Gazy. Naposledy sa dodávka pomoci po mori uskutočnila pred vyše dvomi týždňami, píše agentúra AFP.
Podľa cyperských médií bude dvom plavidlám a plávajúcej platforme naloženým 400 tonami humanitárnej pomoci trvať približne 65 hodín, kým sa dostanú k palestínskemu Pásmu Gazy, kde prebieha vojna medzi Izraelom a militantným hnutím Hamas.
Misiu zorganizovali dve charitatívne organizácie - americká World Central Kitchen a španielska Open Arms. Podľa nich sú obsahom nákladu položky ako ryža, cestoviny, múka, strukoviny, konzervovaná zelenina a bielkoviny.
Spojené arabské emiráty tiež poskytli špeciálny náklad datlí, ktoré sa tradične jedia na prerušenie každodenného pôstu počas moslimského posvätného mesiaca ramadán.
Prvá dodávka 200 tón pomoci po otvorení námorného koridoru z Cypru do palestínskej enklávy sa uskutočnila 12. marca. Vtedy sa pri pobreží mesta Gazy vybudovalo mólo, kde sa dá náklad vyložiť.
Dodávky potravín po mori sú jedným zo spôsobov, ako zabezpečiť pomoc pre Palestínčanov v Pásme Gazy, kde podľa odborníkov hrozí hladomor.
Spojené štáty využívajú aj zhadzovanie humanitárnej pomoci z lietadiel. Tento spôsob si však vyžiadal aj niekoľko obetí na životoch, keď sa obyvatelia enklávy v snahe získať potraviny utopili alebo ich ušliapal dav.
Humanitárne organizácie zároveň upozorňujú, že dodávky po mori alebo zo vzduchu nestačia a vyzývajú Izrael, aby umožnil prepravu väčšieho množstva potravín po ceste.