Americké akcie uzavreli dnešné obchodovanie bez výraznejších zmien, za celý prvý štvrťrok však výrazne posilnili. Dow Jonesov index, ktorý zahŕňa akcie tridsiatich popredných amerických podnikov, si dnes pripísal 0,12 percenta a zakončil obchodovanie na 39 807,37 bodu.
Širší index S&P 500 vzrástol o 0,11 percenta na 5254,35 bodu, zatiaľ čo index Nasdaq Composite, v ktorom je zastúpených mnoho firiem z odvetvia vyspelých technológií, sa znížil o 0,12 percenta na 16.379,46 bodu.
Za celý prvý štvrťrok si index S&P 500 pripísal vyše desať percent. Zaznamenal tak najvýraznejší kvartálny nárast od roku 2019, napísala agentúra Reuters. Dow Jonesov index v prvom štvrťroku stúpol o takmer šesť percent a Nasdaq posilnil o viac ako deväť percent.
Americké akcie v poslednom čase ťažia z vyhliadok na blížiace sa znižovanie úrokových sadzieb v Spojených štátoch a z optimizmu investorov ohľadom rozvoja umelej inteligencie. "Ekonomika je v celkom dobrej kondícii, spotrebitelia sú v celkom dobrej kondícii a stále míňajú, nezamestnanosť zostáva nízka," uviedol analytik George Young zo spoločnosti Villere & Company.
Investori teraz čakajú na nové údaje o ekonomike, ktoré by im mohli poskytnúť lepšiu predstavu o budúcom vývoji úrokov. V piatok sa na finančných trhoch v USA obchodovať nebude, americké ministerstvo obchodu však zverejní údaje o februárovom vývoji cenového indexu výdavkov na osobnú spotrebu v Spojených štátoch. Tento index je preferovaným ukazovateľom inflácie pre americkú centrálnu banku.
Na devízovom trhu dnes americký dolár posilňoval voči euru po tom, ako jeden z predstaviteľov Fedu uviedol, že so znižovaním úrokových sadzieb v USA nie je dôvod ponáhľať sa. Jednotná európska mena počas dňa zostúpila až na päťtýždňové minimum 1,0775 dolára. Krátko po 21:00 nášho času vykazovala pokles o zhruba 0,4 percenta a pohybovala sa v tesnej blízkosti 1,0785 USD
Člen Rady guvernérov Fedu Christopher Waller v stredu večer uviedol, že neuspokojivé údaje o vývoji inflácie v Spojených štátoch potvrdzujú, že Fed postupuje správne, keď zatiaľ drží úroky na terajších vysokých úrovniach.
Minulý týždeň Fed podľa očakávania ponechal svoju základnú úrokovú sadzbu v pásme 5,25 až 5,50 percenta, čo je najvyššia úroveň za 22 rokov. Potvrdil však, že v tomto roku počíta s trojím znížením základnej sadzby, celkovo o 0,75 percentuálneho bodu.