Nemecký kancelár Olaf Scholz dnes odsúdil piatkovú streľbu v koncertnej sieni pri Moskve a označil ju za strašný teroristický útok proti nevinným návštevníkom koncertu.
Útok, ktorý si podľa najnovšej bilancie vyžiadal najmenej 115 obetí na životoch, tvrdo odsúdil aj šéf britskej diplomacie David Cameron. Informovala o tom dnes agentúra AFP. Ruská tajná služba FSB dopoludnia oznámila zadržanie celkovo 11 osôb, vrátane štyroch priamych účastníkov piatkového útoku.
"V myšlienkach sme s rodinami obetí a všetkými zranenými," uviedol Scholz v správe, ktorú zverejnil na sieti X.
Takisto nemecká ministerka zahraničia Annalena Baerbocková úplne odmieta "zbabelý a neľudský teror, nech už sa odohráva kdekoľvek". "Nevinní ľudia, ktorí chceli jednoducho len ísť na rockový koncert, boli chladnokrvne zavraždení," napísala na sieti X. "Plne súcitíme s ruským ľuďom," dodala.
K útoku sa na sieti X vyjadril tiež britský minister zahraničia David Cameron. "Británia čo najdôraznejšie odsudzuje smrtiaci teroristický útok v Krokus City Hall pri Moskve. Vyjadrujeme úprimnú a hlbokú sústrasť rodinám toľkých obetí. Tak hrozné násilie nemôže nič ospravedlniť, "uviedol šéf britskej diplomacie.
Radikálne hnutie Taliban, ktoré vládne v Afganistane, taktiež ostro odsúdilo teroristický útok na predmestí Moskvy, informuje agentúra DPA.
Hovorca ministerstva zahraničných vecí Talibanu Abdul Kahár Balchí na sociálnej sieti X, predtým známej ako Twitter, napísal, že potrebný je "koordinovaný, jasný a rozhodný postoj" krajín regiónu proti teroru.
Balchí označil IS za skupinu "v rukách tajných služieb zameraných na očierňovanie islamu a predstavuje hrozbu pre celý región".
Islamský štát má aktívnu aj regionálnu odnož v pohraničnej oblasti medzi Afganistanom a Pakistanom. IS je v konflikte s fundamentalistickým Talibanom, ktorý pri nástupe k moci pred dva a pol rokom sľúbil, že obyvateľom zaistí bezpečie.
K útoku v Krasnogorsku pri Moskve sa už v piatok prihlásila teroristická organizácia Islamský štát, o autentickosti jej vyjadrení na sociálnych sieťach ale panujú pochybnosti.
Ruská tajná služba FSB teraz tvrdí, že podozriví z útoku mali údajne kontakty na ukrajinskej strane. Kyjev už v piatok odmietol, že by mal s útokom na koncertnú sieň čokoľvek spoločné. Ukrajina sa už viac ako dva roky bráni ozbrojenej ruskej agresii, Británia aj Nemecko patria spolu so Spojenými štátmi medzi významných podporovateľov napadnutej krajiny.