StoryEditor

OSN vyzýva na spoluprácu a zdieľanie vodných zdrojov pri budovaní mieru

22.03.2024, 15:19
Autor:
TASRTASR

OSN poukázala na to, že vzhľadom na klimatickú krízu a nedostatok vody vo svete je cezhraničná spolupráca súvisiaca s vodnými zdrojmi stále dôležitejšia pre regionálnu stabilitu..

Cezhraničná spolupráca a zdieľanie vodných zdrojov môže pomôcť pri predchádzaní konfliktov a budovaní mieru. Uviedla to v piatok Organizácia Spojených národov pri príležitosti Svetového dňa vody a zároveň vyzvala krajiny, aby sa pripojili k jej Dohovoru o vode, informujeme o tom podľa správy agentúry AFP.

OSN poukázala na to, že vzhľadom na klimatickú krízu a nedostatok vody vo svete je cezhraničná spolupráca súvisiaca s vodnými zdrojmi stále dôležitejšia pre regionálnu stabilitu. "Voda a mier sú veľmi úzko prepojené," uviedla tajomníčka Dohovoru o vode Sonja Köppelová.

Poukázala na to, že vyše 60 percent všetkých sladkovodných zdrojov zdieľajú dve alebo viac krajín. Ide napríklad o rieky ako Dunaj a Rýn v Európe, Níl v Afrike či Amazonku v Južnej Amerike.

"Spolupráca v prípade týchto vôd je kľúčová pre mier a vývoj činnosti súvisiace s klímou," uviedla Köppelová. Voda je podľa nej natoľko dôležitý zdroj, že dokáže prinútiť aj krajiny v konflikte, aby sa posadili k rokovaciemu stolu.

India a Pakistan vedú spor napríklad o územie Kašmíru, no majú dohodu o používaní vôd rieky Indus, pripomína AFP.

Vo svete zdieľa vodné zdroje 153 krajín sveta, no len 24 z nich podpísalo rôzne dohody o spolupráci zdieľaných vodných zdrojov. Upozornil na to v piatkovom  vyhlásení generálny tajomník OSN Antonio Guterres.

"Musíme urýchliť snahy o cezhraničnú spoluprácu. Vyzývam všetky krajiny, aby sa pripojili a implementovali Dohodu o vode OSN. Činy o vode sú činmi pre mier," uviedol Guterres.

Dohovor o vode vznikol v roku 1992 s cieľom pomôcť pri zodpovednom spoločnom hospodárení s vodnými zdrojmi v Európe. V roku 2016 sa však otvoril aj pre ostatné krajiny sveta. Doteraz sa k nemu pripojilo 52 krajín predovšetkým z Európy vrátane Slovenska, tiež Ázie a Afriky.

Podľa Köppelovej môže dohovor pomôcť krajinám pri používaní zdieľaných vodných zdrojov mierovým a udržateľným spôsobom s ohľadom na ochranu životného prostredia. Okrem toho môže zmluvným stranám pomôcť aj spoločne sa prispôsobiť klimatickým zmenám.

01 - Modified: 2024-11-02 15:42:51 - Feat.: - Title: V Ghane zlatá horúčka začala ekologickú katastrofu. Voda je tak znečistená, že sa dá použiť ako farba 02 - Modified: 2024-11-01 23:01:45 - Feat.: - Title: Sú vody, ktoré sa nám jedného dňa minú. Hydrogeológ objasňuje aj to, ako je na tom Žitný ostrov 03 - Modified: 2024-10-18 10:17:04 - Feat.: - Title: Dvojzložková cena za vodu sa najviac dotkne ľudí, ktorí nevyužívajú prípojky, tvrdí SaS 04 - Modified: 2024-10-17 10:00:00 - Feat.: - Title: Miliardy ľudí sú v ohrození života. Globálny vodný cyklus je prvýkrát v histórii ľudstva v nerovnováhe 05 - Modified: 2024-09-08 07:00:00 - Feat.: - Title: Máme pre teba rozuzlenie odvekej dilemy. Je pre tvoje telo lepšia perlivá alebo čistá voda?
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
22. november 2024 10:45