StoryEditor

Kritická humanitárna situácia. Na severe Gazy najneskôr v máji vypukne hladomor, uviedla OSN

18.03.2024, 14:06
Autor:
ČTKČTK

Podľa Organizácie OSN pre výživu a poľnohospodárstvo sa nepodarilo vytvoriť podmienky na dodávky väčšieho objemu pomoci.

Na severe Pásma Gazy bez prijatia ďalších opatrení najneskôr v máji vypukne hladomor. Uviedla to v dnešnej správe Organizácie OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO). Podľa nej vo zvyšku Pásma Gazy, ktorý sa nachádza v stave akútneho nedostatku jedla, hladomor hrozí najneskôr v lete.

Podľa FAO sa nepodarilo vytvoriť podmienky na dodávky väčšieho objemu pomoci na území, na ktorom od vlaňajšieho októbra bojuje Izrael s palestínskym teroristickým hnutím Hamas.

image

Lídri Európskej únie volajú po prímerí v Gaze. Humanitárnu situáciu považujú za neprijateľnú

"Posledné poznatky potvrdzujú, že v severných governorátoch bezprostredne hrozí hladomor," uviedla FAO. Podľa organizácie je za súčasných podmienok možné, že hladomor na severe Pásma Gazy, kde sa podľa agentúry Reuters teraz nachádza okolo 300-tisíc ľudí, vypukne "kedykoľvek medzi polovicou marca a májom".

Podľa organizácie sa zatiaľ nepodarilo prijať opatrenia, ktoré by katastrofickému stavu predišli, ako je pokoj zbraní a navýšenie humanitárnej pomoci.

"Celá populácia Pásma Gazy čelí vysokej úrovni akútnej neistoty ohľadom zásobovania potravinami," uviedla ďalej organizácia. V najhoršom scenári by tak hladomor mohol v júli vypuknúť na juhu Pásmu Gazy, kam pred bojmi utiekol viac ako milión ľudí.

Do polovice júla by polovica populácie Pásma Gazy, teda zhruba 1,1 milióna ľudí, mohla čeliť katastrofickým potravinovým podmienkam, ak sa napríklad naplní predpoklad, že izraelská armáda začne pozemnú operáciu v Rafahu a okolí.

image

Izrael prevzal kontrolu nad nemocnicou Šifá. Zabil niekoľko ozbrojencov Hamasu a zadržal desiatky podozrivých

"Opatrenia potrebné na zabránenie hladomoru vyžadujú okamžité politické rozhodnutie o prímerí," uviedla FAO. Podľa nej je ďalej nutné výrazne navýšiť dodávky potravín na obchodnom a humanitárnom základe všetkým obyvateľom Pásma Gazy.

Za zlú humanitárnu situáciu v Pásme Gazy čelí kritike predovšetkým Izrael, ktorý na tomto území bojuje s hnutím Hamas. Napríklad šéf únijnej diplomacie Josep Borrell uviedol, že Izrael používa hlad ako zbraň. Izrael naproti tomu tvrdí, že navýšeniu objemu humanitárnych dodávok bráni zlá organizácia distribúcie pomoci v Pásme Gazy zo strany Palestínčanov.

 

01 - Modified: 2024-09-13 16:32:16 - Feat.: - Title: Turecko začalo vlastné vyšetrovanie smrti aktivistky na Západnom brehu 02 - Modified: 2024-09-13 09:22:27 - Feat.: - Title: Vodca Hamasu v liste Hizballáhu napísal, že bude bojovať do porážky Izraela 03 - Modified: 2024-09-12 22:01:53 - Feat.: - Title: Výbuch auta v Izraeli zabil štyroch ľudí, podľa polície išlo o vybavovanie účtov medzi arabskými zločincami 04 - Modified: 2024-09-12 20:40:47 - Feat.: - Title: Na Hamas treba vyvíjať tlak, aby prijal dohodu o prímerí, tvrdí Netanjahu. Hnutie odmieta nové podmienky 05 - Modified: 2024-09-12 19:13:06 - Feat.: - Title: Izraelská armáda usmrtila pri útoku v Sýrii bojovníka Hizballáhu, verboval ľudí a zháňal zbrane
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
14. september 2024 13:17