Britská vláda dnes rozšírila definíciu extrémizmu, ktorá sa nanovo týka skupín propagujúcich násilie, nenávisť a netoleranciu. Nebude to síce znamenať priamo ich kriminalizáciu, mnohé organizácie ale stratia prístup k verejným peniazom, informujú britské médiá. Kritici kroku sa obávajú, že by mohol obmedziť slobodu slova.
Británia sa od októbrového teroristického útoku palestínskeho hnutia Hamas na Izrael potýka s veľkým nárastom počtu útokov proti moslimom i židom, ktorých podľa štatistík z oboch strán pribudlo proti vlaňajšku až niekoľkonásobne.
Premiér Rishi Sunak varoval, že zvýšená aktivita radikálnych islamistov i krajne pravicových extrémistov cielene ohrozuje britskú demokraciu, proti čomu chce podľa neho vláda bojovať.
Dnešné rozšírenie definície extrémizmu je prvým z krokov v tomto úsilí, povedal minister zodpovedný za túto problematiku Michael Gove.
"Dnešné opatrenie zabezpečí, aby vláda nechtiac neposkytovala platformu tým, ktorí sa snažia podrývať demokraciu a popierať základné práva iných ľudí," vyhlásil Gove.
Podľa novej definície spadá pod extrémizmus "propagácia a rozvíjanie ideológie založenej na násilí, nenávisti a netolerancii", ktorá má útočiť na základné práva ľudí, ničiť základy britskej liberálnej parlamentnej demokracie alebo vytvárať podmienky pre iných, aby sa usilovali o to isté.
V Británii je už dnes podľa agentúry Reuters zakázaných 80 medzinárodných skupín, ktoré úrady označujú za teroristické či terorizmus podporujúce. Figuruje medzi nimi napríklad Hamas. Nová definícia nemá rozšíriť tento zoznam, ale skôr zabrániť verejnému financovaniu ďalších skupín a ich inej podpore zo strany úradov.