Francúzsky prezident Emmanuel Macron prvýkrát podporil vznik zákona, ktorý by za istých prísnych podmienok umožnil "pomoc s úmrtím". V rozhovore pre denníky Libération a katolícky La Croix však odmietol, že by išlo o asistovanú samovraždu či eutanáziu. Normu podľa Macrona v apríli prerokuje vláda a v máji by mohla byť predložená Národnému zhromaždeniu.
Možnosť ukončiť život s cudzou pomocou by sa vzťahovala na dospelé osoby s "nevyliečiteľnou chorobou", "ktorých život je v krátkom či strednom časovom horizonte v ohrození" a majú bolesti, od ktorých im nemožno uľaviť.
Táto možnosť sa nebude vzťahovať na maloletých, na psychiatrických pacientov ani na ľudí, ktorí už nie sú plne schopní rozhodovať, ako napríklad pacientov s Alzheimerovou chorobou, píše agentúra AFP.
Pacienti, ktorí splnia tento zoznam podmienok, budú môcť o pomoc s ukončením života požiadať. Zákon však nezaručuje, že im bude vyhovené.
O prípadnom predpísaní smrtiacej látky rozhodne kolégium lekárov. Látku by si aplikovali sami alebo s pomocou zvolenej osoby.
Vo Francúzsku v tejto chvíli platí zákon Claeys-Leonetti z roku 2016, ktorý umožňuje "sústavné podávanie silných sedatív" ľuďom s neutíšiteľnými bolesťami. Nepovoľuje ale asistovanú samovraždu ani eutanáziu. Nový zákon by mal tiež poskytnúť viac prostriedkov na paliatívnu starostlivosť pre umierajúcich pacientov.
Zmena zákona z roku 2016 bola jedným z Macronových predvolebných sľubov. Prezident v tejto otázke usporiadať občiansku konzultáciu, ale svoje rozhodnutie opakovane odkladal, píše AFP. Libération píše, že Macron "konečne odpovedal na otázku, ktorej sa dlho vyhýbal".
Eutanázia je povolená len v hŕstke štátov sveta, napríklad v Holandsku, Belgicku, Luxembursku, Kolumbii či Kanade. Viacero krajín vrátane Rakúska, Švajčiarska či Švédska dovoľuje asistovanú samovraždu. V Česku eutanázia ani asistovaná samovražda legálne nie sú.