Vo Vysokých, Západných a Nízkych Tatrách platí v polohách nad 1800 metrov nad morom mierne lavínové nebezpečenstvo, druhý stupeň z päťdielnej stupnice. Vo Fatrách a východnej časti Nízkych Tatier platí malé lavínové nebezpečenstvo, prvý stupeň. Informoval o tom Pavel Beťko zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.
Hlavným lavínovým problémom je mokrý sneh. "Vplyvom mierneho oteplenia, ktoré so sebou prinesie dážď, budú nebezpečné všetky orientácie. Uvoľnenie lavín je možné na strmých svahoch pri malom dodatočnom zaťažení. Hrozia malé a stredné lavíny, ktoré predstavujú hrozbu najmä v spojení s terénnou pascou," uviedol.
Druhým lavínovým problém je vetrom previaty sneh. "Vo výške nad 1800 m n. m. sa veľmi lokálne nachádza naviate väčšie množstvo nového snehu, ktoré je uložené na tvrdej kruste. Obzvlášť nebezpečné sú úzke žľaby a miesta pod skalnými stenami, najmä severných a západných orientácií," priblížil.
Snehová pokrývka je veľmi rôznorodá. "V najvyšších polohách sa strieda veľmi tvrdá až ľadová vrstva s vetrom naviatym snehom. Za poslednú periódu sneženia pripadlo v priemere do 20 centimetrov nového snehu, avšak lokálne ho môže byť omnoho viac. V snehovom profile sa nachádza aj kritická vrstva krúpok. V stredných polohách je očakávaný dážď, jeho vplyvom snehová pokrývka rýchlo stratí svoju pevnosť a bude predstavovať lavínové riziko. Hrozia najmä samovoľné lavíny z mokrého snehu," upozornil Beťko.