Ceny ropy dnes klesajú a stratu zrejme vykážu aj za celý týždeň. Za poklesom stoja obavy trhu o vývoj dopytu v Číne. Pokles nezmiernilo ani rozhodnutie skupiny OPEC+ predĺžiť obmedzenia ťažby do konca druhého štvrťroka.
Okolo 18:15 nášho času cena severomorskej ropy Brent klesala o jedno percento na 82,13 dolára za barel. Americká ľahká ropa WTI v rovnakom čase strácala 1,1 percenta a predávala sa za 78,04 dolára za barel. Od začiatku týždňa sa cena ropy Brent znížila zhruba o 0,6 percenta a WTI o 1,3 percenta.
"Zatiaľ čo dodávky zostávajú obmedzené vzhľadom na zníženie ťažby zo strany OPEC a ruským sankciám, ktoré spomaľujú vývoz, dopyt z Číny zrejme zaostáva a dopyt v USA v období, keď ľudia začínajú častejšie jazdiť autom, sa zatiaľ nerozbehol," uviedol viceprezident obchodnej firmy BOK Financial Dennis Kissler.
Americký úrad práce dnes uviedol, že americká ekonomika vo februári vytvorila 275-tisíc nových pracovných miest, zatiaľ čo analytici čakali vznik iba 200-tisíc miest. Miera nezamestnanosti sa však zvýšila a rast miezd spomalil.
To naznačuje, že americká ekonomika by mohla začať zvoľňovať, a zatiaľ to príliš nezmenilo očakávania analytikov, že by centrálna banka USA mohla v júni znížiť úrokové sadzby. Analytik UBS Giovanni Staunovo uviedol, že údaje naznačujú, že trh práce je menej napätý, čo podporuje názor o mäkkom pristátí ekonomiky a zvyšuje šance na júnové zníženie sadzieb.
Čína si tento týždeň stanovila za cieľ dosiahnuť hospodársky rast v tomto roku vo výške okolo piatich percent. To je podľa mnohých analytikov ambiciózny cieľ, ak vláda nepríde s výraznejšími stimulmi.
Skupina OPEC+, ktorá zahŕňa Organizáciu krajín vyvážajúcich ropu a jej spojencov na čele s Ruskom, sa v nedeľu dohodla na predĺžení dobrovoľného zníženia ťažby ropy o 2,2 milióna barelov denne do konca druhého štvrťroka. Poskytla tak trhu ďalšiu podporu a zmiernila obavy z nerovnováhy na trhu v súvislosti s neistým vývojom globálneho rastu a zvýšením ťažby v krajinách mimo skupiny.
Trhy sa v posledných dvoch seanciach zameriavali na načasovanie možného zníženia úrokov v USA a eurozóne. Zníženie úrokov by mohlo podporiť hospodársky rast, a tým zvýšiť dopyt po rope, napísala agentúra Reuters.