Čína chce prijať sériu zákonov s cieľom "modernizovať čínsky systém a kapacitu národnej bezpečnosti" a zároveň ochrániť svoje zvrchované záujmy. To je podľa niektorých analytikov znakom toho, že sa Peking viac sústreďuje na to, čo vníma ako bezpečnostné hrozby, napísala dnes agentúra Reuters.
Počas plenárneho zasadnutia čínskeho parlamentu sa predstavitelia Všečínskeho zhromaždenia ľudových zástupcov zaviazali prijať okrem iného zákony o riadení mimoriadnych udalostí a zákon o jadrovej energii. Plánujú tiež tento rok zrevidovať zákony o vzdelávaní v oblasti národnej obrany a kybernetickej bezpečnosti.
Ročný legislatívny plán sa vo zvýšenej miere zameriava na národnú bezpečnosť v súlade s rastúcim dôrazom prezidenta Si Ťin-pchinga na prevenciu vnútorných i vonkajších hrozieb.
Pokiaľ ide o bezpečnosť v oblasti počítačových technológií, základný kameň predstavuje zákon o kybernetickej bezpečnosti prijatý v roku 2016. Peking v posledných troch rokoch sprísnil s odvolaním sa na národnú bezpečnosť kontrolu toho, akým spôsobom spoločnosti ukladajú a prenášajú údaje užívateľov. Podľa odborníkov prezident Si Ťin-pching urobil z národnej bezpečnosti kľúčovú paradigmu, ktorá prestupuje všetkými aspektmi čínskeho vládnutia.
Čína minulý mesiac rozšírila svoj zákon o štátnom tajomstve tak, aby do okruhu obmedzených citlivých informácií zahrnula aj "pracovné tajomstvo", a vlani prijala kontroverzný zákon o boji proti špionáži, z ktorého majú obavy zahraničné firmy.