Celosvetový počet podaných patentových žiadostí sa v minulom roku znížil o 1,8 percenta na 272 600. Hrubý domáci produkt krajiny v prvom kvartáli klesol medziročne o 5,4 percenta, v závere vlaňajška si hospodárstvo ešte polepšilo o 2,5 percenta.
Podľa agentúry Reuters to vyplýva z údajov, ktoré dnes zverejnila Svetová organizácia na ochranu duševného vlastníctva. Tá dohliada na systém, v ktorom krajiny zdieľajú uznávanie patentov.
"Domnievam sa, že je to naozaj širší odraz toho, čo sa deje v inovačnej ekonomike. A myslím si, že je to do istej miery znepokojivé, "uviedol hlavný ekonóm WIPO Carsten Fink.
"Inovácie a technologický pokrok sú tým, čo vytvára budúci hospodársky rast, budúce pracovné miesta," dodal. Politici by preto podľa neho mali zabezpečiť existenciu inovatívneho ekosystému, ktorý by bol plný života a vytváral zárodky budúceho rastu.
Najviac patentových žiadostí za minulý rok vykázala Čína, za ktorou nasledovali Spojené štáty. Čína zaznamenala 69 610 žiadostí, USA potom 55 678. V oboch prípadoch sa však počet žiadostí znížil v porovnaní s rokom 2022. Čína tak zaznamenala prvý pokles za viac ako dve desaťročia.
Na ďalších priečkach sa vlani umiestnili Japonsko, Južná Kórea a Nemecko. V prípade Japonska a Nemecka sa počet žiadostí tiež znížil, zatiaľ čo Južná Kórea zaznamenala mierny nárast.