Medzi poprednými političkami v Španielsku vypukla tento týždeň polemika o otváracej dobe reštaurácií. Vicepremiérka a líderka ľavicovej platformy Sumar Yolanda Díazová označila za šialenstvo, že reštaurácie v Španielsku majú bežne otvorené do jednej hodiny ráno, čo inde v Európe nie je zvykom.
Podľa konzervatívnej šéfky madridského regiónu Isabel Ayusovej má však Španielsko nočný život, ktorý mu závidí celý svet. A jeho súčasťou je aj možnosť večerať po polnoci.
Vicepremiérka Díazova, ktorá je vo vláde socialistického premiéra Pedra Sáncheza ministerkou práce, v pondelok informovala poslancov z klubu Sumar, že jej rezort pripravuje "racionalizáciu" pracovného času v Španielsku.
"Nie je uvážlivé, aby celá krajina mala otvorené svoje reštaurácie do jednej ráno," uviedla príklad Díazová. Podľa nej ide o "šialenstvo", ktoré vedie k neohraničenému rozširovaniu pracovného času takýchto podnikov. Neskôr uviedla, že práca neskoro večer a v noci má nepriaznivý dopad na zdravie zamestnancov a mala by byť aspoň lepšie zaplatená.
Podľa denníka El País sa proti výrokom Díazovej zdvihla vlna nevôle podnikateľov v pohostinstve i konzervatívnych politikov. "Španielsko má najlepší nočný život na svete s ulicami plnými života a slobody. A to vytvára aj pracovné miesta," reagovala konzervatívna šéfka madridského regiónu a jedna z hlavných političiek opozičnej Ľudovej strany Isabel Ayusová. "Chcú, aby sme boli puritáni, materialisti, socialisti, bez duše a iskry, pretože im to vyhovuje," uviedla na adresu ľavicových politikov Ayusová.
Jej stranícky kolega Alberto Serrano myslí, že Díazová a ďalší ľavicoví politici, chcú, aby Španieli boli doma "a čítali si manifest komunistickej strany za svetla lampy a so šálkou čaju".
Podľa denníka El País štatistické údaje skutočne ukazujú, že v Španielsku sa častejšie pracuje neskoro večer a v noci, ako v mnohých ďalších štátoch v Európskej únii. Denník to pripisuje väčšej váhe cestovného ruchu na zamestnanosti aj pozostatkom niektorých zvyklostí z čias režimu diktátora Franciska Franka.
Súčasná vládna koalícia, ktorú tvoria socialisti a Sumar, sa dohodla, že chce bežný pracovný čas skrátiť zo 40 hodín týždenne na 38,5 hodiny a ku koncu svojho volebného obdobia na 37,5 hodiny. Zmena sa má týkať zhruba 55 percent zamestnancov, ktorí majú plný úväzok.