Spoločnosť Meta Platforms prestane platiť austrálskym vydavateľom za spravodajský obsah, ktorý sa objavuje na Facebooku. S odvolaním sa na oznámenie firmy o tom dnes informovala agentúra Reuters.
Začína sa tak podľa nej nová bitka s Canberrou, ktorá ostatné krajiny inšpirovala zákonom, ktorý prinútil internetových gigantov uzatvárať licenčné zmluvy. Toto rozhodnutie stavia spoločnosť Meta proti austrálskej vláde a jej zákonu z roku 2021. Najväčšie austrálske médiá ho odsúdili a označili za útok na odvetvie.
Vydavatelia správ a vlády, napríklad práve tá austrálska, argumentujú tým, že Facebook a Google nespravodlivo ťažia z príjmov z reklamy, keď sa na ich platformách objavujú odkazy na spravodajské články. Meta propagáciu spravodajského a politického obsahu obmedzuje a tvrdí, že odkazy na správy teraz tvoria len zlomok obsahu.
Meta prestane v Austrálii a Spojených štátoch používať záložku na zobrazovanie správ, uviedla firma vo vyhlásení. "Nebudeme v týchto krajinách uzatvárať nové obchodné zmluvy na tradičný spravodajský obsah a nebudeme ponúkať nové produkty siete Facebook určené špeciálne pre vydavateľov spravodajstva," dodala. Meta tiež pripomenula, že vlani záložku zrušila v Británii, Francúzsku a Nemecku.
"Myšlienka, že jedna spoločnosť môže profitovať z investícií ostatných, a to nielen z investícií do kapitálu, ale aj z investícií do ľudí, z investícií do žurnalistiky, je nespravodlivá," povedal novinárom premiér Anthony Albanese. Vláda sa o ďalšom postupe poradí s ministerstvom financií a austrálskym úradom pre hospodársku súťaž a ochranu spotrebiteľov ACCC.
Podľa zákona z roku 2021 musí vláda krajiny rozhodnúť, či určí sprostredkovateľa, ktorý stanoví poplatky spoločnosti Meta a prípadne jej uloží pokutu, ak nebude spolupracovať. Väčšina zmlúv spoločnosti Meta s austrálskymi médiami bola uzatvorená na tri roky a ich platnosť tento rok vyprší.