StoryEditor

Politici vyzvali na komplexné reformy hlavných medzinárodných organizácií

23.02.2024, 08:02
Autor:
TASRTASR

Diskusia o medzinárodných finančných štruktúrach súvisí aj s rastúcim dosahom Číny v Afrike a jej agresivitou v Indopacifiku.

Ministri zahraničných vecí krajín zoskupenia G20 na stretnutí v brazílskom Riu de Janeiro vyzvali na komplexné reformy najdôležitejších medzinárodných organizácií, zatiaľ čo vo viacerých častiach sveta naďalej zúri vojna.

"Všetci sa zhodli na tom, že najdôležitejšie multilaterálne inštitúcie, ako sú Organizácia Spojených národov, Svetová obchodná organizácia, Svetová banka a Medzinárodný menový fond, sa musia reformovať, aby dokázali čeliť výzvam súčasného sveta," povedal vo štvrtok na záver dvojdňového stretnutia brazílsky minister zahraničných vecí Mauro Vieira.

Podľa jeho slov je OSN ako organizácia pre mier a bezpečnosť nenahraditeľná, je však potrebné reformovať najmä Bezpečnostnú radu OSN, napríklad prijatím nových stálych i nestálych členov, najmä z Latinskej Ameriky, Karibiku a Afriky.

"Pokiaľ ide o multilaterálne rozvojové banky a Medzinárodný menový fond, tiež sa dosiahla široká zhoda v tom, že je treba uľahčiť prístup najchudobnejších krajín k financiám a zlepšiť zastúpenie rozvojových krajín v riadiacich orgánoch," povedal Vieira.

Diskusia o reformách prichádza v čase, keď sa poukazuje na skutočnosť, že Rusko, ktoré pred dvoma rokmi vojensky napadlo Ukrajinu, má v BR OSN stále svoje kreslo a právo veta, čo viedlo mnohých k spochybňovaniu efektívnosti tohto orgánu OSN.

Diskusia o medzinárodných finančných štruktúrach súvisí aj s rastúcim dosahom Číny v Afrike a jej agresivitou v Indopacifiku.

"Musíme mať inštitúcie, ktoré budú viac odrážať svet, aký je dnes, a nie svet, aký bol v čase, keď tieto inštitúcie vznikali, väčšinou pred 80 rokmi," povedal minister zahraničných vecí USA Antony Blinken. Uviedol tiež, že prebiehajú práce na tom, aby medzinárodné finančné inštitúcie "lepšie reagovali, boli efektívnejšie a účinnejšie".

Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková obhajovala G20 - skupinu rozvinutých a rozvíjajúcich sa ekonomík - pred kritikmi, ktorí ju považujú za zastaranú. Uviedla, že táto skupina, ktorá predstavuje 80 percent svetovej hospodárskej sily a 60 percent svetovej populácie, je dôležitou hnacou silou reforiem v multilaterálnych inštitúciách.

Inštitúcie, ako je BR OSN, sú pod paľbou kritiky, podľa ktorej sú čoraz menej dôležité. Dva roky po ruskom útoku na Ukrajinu sú totiž rozhodnutia Bezpečnostnej rady OSN často blokované právom veta zo strany Moskvy.

01 - Modified: 2024-04-25 10:15:35 - Feat.: - Title: Miliardári by podľa ministrov G20 mali platiť dvojpercentnú majetkovú daň 02 - Modified: 2024-03-28 21:18:50 - Feat.: - Title: Členovia G20 sa musia zhodnúť, či pozvať Putina na summit, tvrdí Macron 03 - Modified: 2024-03-01 07:08:19 - Feat.: - Title: Stretnutie G20 sa končí bez spoločného vyhlásenia, prevládali nezhody o svetových konfliktoch 04 - Modified: 2024-02-22 19:03:17 - Feat.: - Title: Krajiny G20 sa zhodujú na dvojštátnom riešení vojny v Pásme Gazy, povedal Borrell. Počíta so vznikom Palestíny 05 - Modified: 2023-12-06 17:30:00 - Feat.: - Title: Podivné manévre Si Ťin-pchinga a náhle zmiznutia mocných. Infarkt v bazéne je v Číne ako pád z okna v Rusku
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
09. máj 2024 21:29