Venezuelské ministerstvo zahraničia dnes oznámilo, že personál miestnej pobočky Úradu vysokého komisára OSN pre ľudské práva (OHCHR) musí do 72 hodín opustiť krajinu. Píšu to zahraničné agentúry.
Úrad v uplynulých dňoch kritizoval vlnu represie proti predstaviteľom opozície. Podľa venezuelskej vlády sa stal nástrojom, ktorý slúži ľuďom, ktorí chcú v krajine vykonať zmeny politického režimu násilím.
Venezuelská vláda prezidenta Nicolása Madura pred niekoľkými týždňami začala zatýkať významných predstaviteľov opozície, ktorých obviňuje z plánu zvrhnúť vládu autoritárskej hlavy štátu násilím. Deje sa tak niekoľko mesiacov pred prezidentskými voľbami, ktoré by sa mali uskutočniť v druhej polovici tohto roka.
Podľa opozície sú plány na prevrat, o ktorých hovorí vláda, vymyslené, a slúžia ako zámienka na represiu odporcov vlády.
Venezuelské ministerstvo zahraničia dnes zverejnilo vyhlásenie, v ktorom oznamuje pozastavenie činnosti OHCHR v krajine. Nariadilo tiež personálu tohto úradu OSN, aby do 72 hodín opustil krajinu.
Vo vyhlásení ministerstvo tvrdí, že OHCHR nepôsobí vo Venezuele ako nestranný subjekt, ale ako "súkromná kancelária pučistov a teroristov, ktorí neustále spriadajú komploty proti krajine".
Nezávislá misia OHCHR v utorok kritizovala rastúcu vlnu represií proti odporcom vlády vo Venezuele. OHCHR vyjadril tiež hlboké znepokojenie ohľadom zadržania známej venezuelskej advokátky za ľudské práva Rocíe San Miguelovej a vyzval na zaručenie jej práva na obhajobu a okamžité prepustenie.
Podľa agentúry AP nie je jasné, či Caracas priamo oznámil OSN svoje rozhodnutie. Úrad OSN rozhodnutie venezuelskej vlády nekomentoval.
Venezuelská vláda a opozícia sa vlani dohodli na niektorých pravidlách, ktoré mali zaručiť minimálne štandardy pre férové konanie prezidentských volieb. Vďaka dohode Spojené štáty rozvoľnili aj niektoré sankcie predtým uvalené na Venezuelu. Opozícia považuje poslednú vlnu represie za porušenie dohody a USA už obnovili niektoré zo zrušených sankcií.