Viac ako 60 hodín po zatvorení volebných miestností skončilo v Pakistane sčítanie hlasov po štvrtkových parlamentných voľbách, v ktorých podľa konečných výsledkov zvíťazili nezávislí kandidáti združenia okolo väzneného bývalého premiéra Imrana Chána. Z 264 parlamentných kresiel ich získali celkovo 101. S odvolaním sa na oznámenie volebnej komisie o tom dnes informovala agentúra Reuters.
Pakistanská moslimská liga (PML-N) ďalšieho expremiéra Naváza Šarífa skončila vo voľbách druhá. So ziskom 75 mandátov sa ale stane najväčšou stranou v parlamente, keďže Chánovi nezávislí kandidovali ako jednotlivci. Šaríf hovorí, že jeho strana už rokuje s ďalšími zoskupeniami o vytvorení koaličnej vlády, keď sama nezískala jasnú väčšinu.
Za víťaza volieb sa v piatok po zverejnení neúplných výsledkov označili Chán, ako aj Šaríf. Gauhar Alí Chán, dočasný predseda expremiérovho Hnutia za spravodlivosť (PTI), ktoré bolo z volieb formálne vylúčené, potom v sobotu povedal, že sa nezávislí kandidáti pokúsia vytvoriť vládu. Súčasne na dnes vyzval na pokojné protesty, ak do noci nebudú zverejnené konečné výsledky volieb. Cez noc sa niekoľko menších protestov objavilo, uviedol Reuters.
Zdĺhavé sčítanie hlasov vyvolalo otázniky nad regulárnosťou volieb. Dočasná pakistanská vláda niekoľkodňové zdržanie zdôvodnila pozastavením fungovania mobilných sietí, ku ktorému podľa svojho oznámenia pristúpila preto, aby bola zabezpečená bezpečnosť hlasovania. Obavy z nezrovnalostí sprevádzajúcich voľby vyjadrili okrem iného Spojené štáty, Británia alebo Európska únia.
Tajomník Chánova PTI v dnešnom príspevku na sieti X plánované protesty odvolal, ale vyzval na demonštrácie pri niektorých volebných úradoch, kde podľa neho panujú obavy, že výsledky boli sfalšované.
Približne 93 nezávislých kandidátov, ktorí získali mandáty, je spojených s Chánovou stranou PTI. V januári úrady zakázali strane bývalého slávneho kriketového hráča používať na volebných lístkoch jej tradičný volebný symbol – kriketovú pálku.
Uchádzači z radov PTI tak kandidovali pod rôznymi symbolmi ako nezávislí, čo podľa médií znížilo ich šance u voličov, z ktorých až 40 percent je negramotných. Samotný Imran Chán, jeden z najpopulárnejších politikov v krajine, bol minulý týždeň v troch procesoch odsúdený na mnohoročné tresty väzenia.