Čína za šesť mesiacov od začatia schvaľovacieho procesu povolila pre verejné použitie viac ako 40 modelov umelej inteligencie (AI). Krajina sa vo vývoji AI snaží dohnať Spojené štáty, uviedla agentúra Reuters.
Len minulý týždeň schválil čínsky regulačný úrad 14 veľkých jazykových modelov na verejné použitie, uviedol čínsky štátny denník Securities Times. Bola to už štvrtá vlna udeľovania povolení. Medzi firmy, ktoré získali schválenie pre svoj model AI, patria Xiaomi, 4Paradigm a 01.AI.
Peking vlani v auguste začal od technologických spoločností vyžadovať, aby získali súhlas regulačných orgánov so sprístupnením svojich veľkých jazykových modelov verejnosti. Rozhodnutie odráža snahu Číny o rozvoj technológií AI a súčasne aj snahu udržať všetko pod svojou právomocou a kontrolou.
Prvú skupinu modelov AI schválil Peking hneď v auguste, krátko po prijatí schvaľovacieho procesu. Medzi prvými schválenými boli modely firiem Baidu, Alibaba a ByteDance. Ďalšie modely boli schválené v novembri a decembri. Presný zoznam schválených spoločností vláda zatiaľ nezverejnila.
Čínske firmy sa ponáhľajú s vývojom produktov AI, odkedy chatbot ChatGPT firmy OpenAI zobral v roku 2022 svet útokom. V tom čase Čína mala podľa maklérskej firmy CLSA 130 veľkých jazykových modelov, čo bolo zhruba 40 percent ich celosvetového počtu. Čína tak bola druhá za USA, ktorých podiel predstavoval 50 percent.
Jedným z popredných čínskych chatbotov podobných ChatGPT je Ernie Bot firmy Baidu. Podľa vyhlásenia technického riaditeľa firmy mal v decembri viac ako 100 miliónov užívateľov.