Ceny ropy dnes rastú. Môže za to správa o výraznejšom poklese zásob v Spojených štátoch, než sa čakalo, a nový útok Húsíovcov na lode v Červenom mori, ktorý opäť ukázal, akému nebezpečenstvu čelí obchod na dôležitej svetovej tranzitnej trase.
Okolo 17: 55 nášho času cena severomorskej ropy Brent rástla o dve percentá na 81,64 dolára za barel. Americká ľahká ropa WTI si v rovnakom čase pripisovala 2,1 percenta a predávala sa za 76,65 dolára za barel.
Zásoby ropy v Spojených štátoch podľa údajov amerického vládneho úradu pre energetické informácie EIA v uplynulom týždni klesli o 9,2 milióna barelov. Analytici dotazovaní agentúrou Reuters pritom očakávali zníženie len o 2,2 milióna barelov. K zníženiu prispel prudký pokles dovozu ropy do USA, pretože zimné počasie uzavrelo rafinérie a vodiči nemohli jazdiť.
V centre záujmu investorov zostáva tiež napätie na Blízkom východe, zvlášť v Červenom mori, ktoré je významnou obchodnou trasou. Lodná spoločnosť Maersk uviedla, že explózia blízko dvoch lodí prevádzkovaných jej americkou dcérskou spoločnosťou a prevážajúca americké vojenské zásoby ich donútila, aby sa otočili.
Líder jemenských Húsíov dnes prisľúbil, že bude pokračovať v útokoch na lode napojené na Izrael, kým sa nedostane pomôcť Palestínčanom v Gaze.
Cenám ropy tiež pomáha nádej na ekonomické oživenie v Číne. V stredu čínska centrálna banka oznámila zníženie rezerv bánk, čo uvoľní do bankového systému 140 miliárd dolárov.
Súčasne sa však objavili obavy, že úrokové sadzby zostanú dlhší čas vysoké. Americká ekonomika vo štvrtom kvartáli rástla rýchlejšie, ako sa očakávalo, čo naznačuje, že centrálna banka USA nebude ponáhľať so znižovaním úrokových sadzieb. Európska centrálna banka dnes nechala svoju základnú úrokovú sadzbu nezmenené a nedala najavo, že by uvažovala o uvoľnení menovej politiky.