V úvode diskusie o novele Trestného zákona v prvom čítaní vystúpil vo štvrtok na poludnie v pléne Národnej rady (NR) SR minister spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD). Predniesol návrh a zopakoval dôvody na legislatívne zmeny.
Minister argumentoval potrebou humanizácie trestania, využívania prvkov restoratívnej justície a uprednostňovania alternatívnych trestov.
Skonštatoval, že trest odňatia slobody je najmenej efektívny. Poukázal na náklady a nedostatočné kapacity väzníc. Zamerať sa preto podľa neho treba na alternatívne tresty pri osobách, ktoré nie sú nebezpečné pre spoločnosť.
Čo sa týka trestných sadzieb a ich znižovania, nepodmienečný trest odňatia slobody má podľa Suska imobilizačný efekt a vo väzení je človek ovplyvňovaný prostredím, pričom sa strácajú pracovné, sociálne a rodinné väzby.
Podčiarkol tiež potrebu zmien s cieľom posilnenia náležitého dohľadu nad dodržiavaním ústavnej zásady viesť trestné stíhanie vždy len zákonným spôsobom. Vzhľadom na to je podľa neho potrebné riešiť aj duálnosť organizácie prokuratúry. Skonštatoval, že Úrad špeciálnej prokuratúry a Generálna prokuratúra SR uplatňujú rozdielne koncepty trestnej politiky.
Diskusia o novele v prvom čítaní má opäť pokračovať popoludní po Hodine otázok. Plénum už odsúhlasilo jej skrátenie na 20 hodín. Čas sa rozdelí medzi poslanecké kluby, ktoré by sa mali pri vystúpeniach striedať.