Čínska centrálna banka sa rozhodla znížiť povinné minimálne rezervy, teda objem hotovosti, ktorú musia komerčné banky povinne držať. Snaží sa tým podporiť hospodársky rast aj akciové trhy.
Guvernér centrálnej banky Pchan Kung-šeng uviedol, že miera povinných rezerv sa od 5. februára zníži o pol percentuálneho bodu, čo do ekonomiky uvoľní zhruba bilión jüanov. Ide o najvýraznejšie zníženie povinných rezerv od konca roku 2021, uviedla dnes agentúra Reuters.
Oživenie čínskej ekonomiky z útlmu spôsobeného prísnymi koronavírovými reštrikciami stále brzdí kríza na realitnom trhu, ale aj dlhové problémy miestnych samospráv a slabý globálny dopyt. To má potom negatívne dopady na záujem investorov o čínske aktíva.
"Zníženie je známkou toho, že čínska centrálna banka tento rok bude pokračovať v uvoľnenom prístupe k menovej politike," uviedol analytik Sü Tchien-čchen zo spoločnosti Economist Intelligence Unit. "Je to tiež známkou toho, že politickí činitelia vo vláde chcú ekonomike zaistiť dobrý štart pomocou zvýšenej podpory. To je potrebné na dosiahnutie ich ambiciózneho rastového cieľa v tomto ťažkom roku," dodal.
Hlavný index hongkonskej akciovej burzy si dnes vďaka rozhodnutiu centrálnej banky pripísal 3,6 percenta. Zaznamenal tak najvýraznejší nárast za viac ako dva mesiace. Akciové trhy v pevninskej Číne uzavreli dnešné obchodovanie ešte pred oznámením centrálnej banky.
V minulom roku čínsky akciový trh klesol zhruba o 13 percent a v poklese pokračoval aj začiatkom tohto roka. Zahraniční investori totiž pokračovali v predaji čínskych akcií.
Podľa analytikov budú v tomto roku potrebné ďalšie opatrenia na podporu čínskej ekonomiky, ktorá je druhá najväčšia na svete za Spojenými štátmi. Ekonómovia podľa prieskumu agentúry Reuters predpokladajú, že hospodársky rast v Číne v tomto roku spomalí na 4,6 percenta z minuloročných 5,2 percenta.