Európsky súd pre ľudské práva dnes oznámil, že Írsko podalo žalobu proti Británii pre nový kontroverzný zákon, ktorý poskytuje imunitu pred trestným stíhaním niektorým účastníkom krvavých nepokojov v Severnom Írsku z konca minulého storočia. Informovala o tom agentúra Reuters.
Zákon odsúdili rodiny obetí, ľudskoprávne organizácie a všetky hlavné politické strany na írskom ostrove, vrátane britských unionistov a írskych nacionalistov. Do platnosti vstúpil vlani v septembri. Zákon navrhla v roku 2021 vláda vtedajšieho britského premiéra Borisa Johnsona. Sľubovala si od neho, že tak urobí hrubú čiaru za minulosťou a ukončí doteraz neuzavreté stovky prípadov.
Írska vláda tvrdí, že niektoré ustanovenia zákona nie sú zlučiteľné s Európskym dohovorom o ľudských právach.
Británia argumentuje tým, že je čoraz menej pravdepodobné, že trestné stíhanie spojené s udalosťami starými až 55 rokov povedú k odsúdeniu. Podľa Londýna je potrebné prijať legislatívu, ktorá by za konfliktom urobila hrubú čiaru.
Dublin minulý mesiac vyhlásil, že nemá iné východisko ako podniknúť právne kroky, pretože Londýn uzavrel akúkoľvek možnosť politického riešenia.
Počas 30 rokov stretov medzi prevažne katolíckymi republikánmi a prevažne protestantskými unionistami zomrelo v Severnom Írsku na 3600 ľudí, píše Reuters. Zatiaľ čo prvá skupina sa usilovala o pripojenie Severného Írska k Írskej republike, druhá o jeho zotrvanie vo zväzku s Anglickom, Walesom a Škótskom. Násilnosti, ktoré Briti označujú ako Troubles (Nepokoje), skončili v roku 1998 podpísaním Veľkopiatkovej mierovej dohody. Zhruba 1200 úmrtí stále polícia prešetruje, píše AFP.