Poľský parlament v stredu rozhodol o zriadení nového vyšetrovacieho výboru, ktorý preskúma údajné využívanie izraelského špionážneho softvéru Pegasus predošlou poľskou vládou, políciou a tajnými službami. Informuje o tom agentúra AFP.
Vláda strany Právo a Spravodlivosť (PiS), ktorá bola pri moci od roku 2015 do 2023, čelí obvinenia zo sledovania svojich politických oponentov. K zriadeniu nového výboru dochádza v čase politického napätia v Poľsku po decembrovom nástupe novej proeurópskej vlády vedenej bývalým šéfom Európskej rady Donaldom Tuskom.
Kanadskí experti na kybernetickú bezpečnosť podľa vlastných vyjadrení zistili, že spyware Pegasus od izraelskej firmy NSO bol použitý na sledovanie popredných predstaviteľov poľskej opozície v čase vlády PiS.
Podľa Kanaďanov bol jedným z cieľov špehovania Krzysztof Brejza, súčasný poslanec Európskeho parlamentu, ktorý koordinoval volebnú kampaň vtedajšej opozičnej strany Občianska platforma počas parlamentných volieb v roku 2019.
Smartfóny, do ktorých sa nainštaluje Pegasus, sa v podstate zmenia na vreckové špionážne zariadenia. Tento softvér totiž dokáže nič netušiacich používateľov na diaľku sledovať prostredníctvom mikrofónu a kamery telefónu a okrem toho môže vytvárať snímky obrazovky alebo zaznamenávať písanie textu na klávesnici.
Šéf PiS Jaroslaw Kaczyňski v roku 2022 potvrdil, že Poľsko kúpilo tento program, ale poprel jeho použitie proti opozičným politikom. Osobitný parlamentný výbor bude vyšetrovať ciele a zákonnosť využitia softvéru Pegasus a pokúsi sa zistiť, ako Poľsko získalo tento a ďalšie podobné systémy.
Napätie medzi novou vládou a v súčasnosti opozičnou PiS sa v posledných týždňoch vystupňovalo. PiS v parlamente zdržiava viaceré vládne návrhy zákonov. Prezident Andrzej Duda blízky PiS vetoval zákon o financovaní štátnych médií a je pripravený odmietať aj ďalšie vládne návrhy.
Novozvolený poľský parlament zriadil predtým už dva mimoriadne vyšetrovacie výbory v súvislosti s činnosťou bývalej vlády strany PiS. Jeden má preskúmať neúspešný pokus o usporiadanie prezidentských volieb počas pandémie covidu a druhý preskúma masové rozdávanie platených poľských víz na konzulátoch v rôznych krajinách.