Pakistan dnes odvolal svojho veľvyslanca z Teheránu v súvislosti so vzdušnými údermi Iránu, pri ktorých na pakistanskom území v utorok podľa pakistanských zdrojov zahynuli dve deti a ďalší traja ľudia utrpeli zranenia.
Pakistanské ministerstvo zahraničia podľa agentúry Reuters tiež uviedlo, že pozastavuje všetky aktuálne a plánované návštevy na vysokej úrovni medzi Pakistanom a Iránom.
Iránsky veľvyslanec v Pakistane, ktorý je teraz na návšteve v Iráne, nebude mať dovolené vrátiť sa späť do Islamabadu, dodalo podľa Reuters ministerstvo. Irán tvrdí, že jeho údery mierili na základne balúčskej militantnej skupiny Džajš al-Adl.
Irán vykonal útok na pakistanskom území v čase zvýšeného napätia na Blízkom východe kvôli vojne v Pásme Gazy a len deň po tom, ako iránske revolučné gardy zaútočili raketami na ciele v Iraku a Sýrii. V Pakistane bola iránskymi raketami zasiahnutá dedina v nepokojnej juhozápadnej provincii Balúčistán.
Iránska tlačová agentúra Mehr podľa agentúry AFP napísala, že Teherán podnikol údery s pomocou rakiet a dronov na hlavné sídlo balúčskych radikálov v Pakistane v reakcii na útoky skupiny Džajš al-Adl proti iránskym bezpečnostným zložkám.
Iránsky viceprezident Mohammad Hosejní k tomu dnes povedal, že jeho krajina sa neúspešne snažila prinútiť Pakistan, aby zabránil cezhraničným prienikom bojovníkov, ktorí zabíjajú v Iráne veľké množstvo ľudí. Utorkový úder tak bol prirodzenou reakciou, dodal.
Pakistanská rozviedka uviedla, že obeťou útoku sa stalo šesťročné dievča a 11-mesačný chlapec, zranenia utrpeli ženy vo veku medzi 28 a 35 rokmi. V dedine bola zasiahnutá aj mešita.
Podľa skupiny Džajš al-Adl šesť dronov nesúcich bomby a rakiet zasiahlo domy, v ktorých žili deti a manželky bojovníkov skupiny.
Pakistan útok rezolútne odsúdil a predložil iránskemu ministerstvu zahraničia oficiálny protest. Útok označil za nezákonný čin a varoval pred vážnymi dôsledkami.
"Pakistan rozhodne odsudzuje toto nevyprovokované narušenie vzdušného priestoru Pakistanu Iránom a útok vo vnútri pakistanského územia, ktoré zapríčinili smrť dvoch nevinných detí a zranenia troch žien. Toto narušenie pakistanskej suverenity je úplne neprijateľné a môže mať vážne následky, "uviedlo pakistanské ministerstvo zahraničia.
Čína dnes vyzvala Pakistan a Irán k umiernenosti. "Apelujeme na obe strany, aby zachovali zdržanlivosť, vyhýbali sa akciám vedúcim k stupňovaniu napätia a spolupracovali na udržaní mieru a stability," vyhlásila hovorkyňa čínskej diplomacie Mao Ning.
Militantná sunnitská skupina Džajš al-Adl (Armáda spravodlivosti) bola založená v roku 2012 a v poslednom čase stupňuje cezhraničné útoky proti iránskym bezpečnostným silám, a to vrátane bombových útokov a únosov. Džajš al-Adl tvrdí, že sa usiluje o širšie práva a lepšie životné podmienky pre menšinu Balúčovcov v prevažne šiitskom Iráne. Teherán proti ozbrojencom v pohraničí dlhodobo bojuje, úder pomocou rakiet a dronov je však takmer bezprecedentný, píše BBC.
V pondelok večer iránske Revolučné gardy zaútočili balistickými raketami na údajné špionážne centrá a protiiránske teroristické skupiny pri irackom Irbieli a v Sýrii zaútočili raketami na "páchateľov teroristických operácií" v Iráne.