V Kapverdách sa podarilo úplne vymýtiť maláriu, toto súostrovie západne od Afriky sa tak stalo iba treťou africkou krajinou, ktorej sa to podarilo. Uviedla to dnes Svetová zdravotnícka organizácia, podľa ktorej je to významný úspech pre svetové zdravie. Na maláriu ročne v Afrike zomrú státisíce ľudí.
Až 95 percent všetkých prípadov malárie vo svete bolo v roku 2021 objavených v Afrike. Práve v rámci tohto kontinentu sa chorobu podarilo v roku 1973 vymýtiť na blízkom ostrove Maurícius a v roku 2019 v Alžírsku. Kapverdy sa teraz stali treťou krajinou v Afrike a 43. na svete.
Malária je infekčné ochorenie, ktorého pôvodcu prenášajú samičky komárov rodu anopheles. Títo komáre zvyčajne na človeka útočia od súmraku do úsvitu. Choroba napáda červené krvinky a jej hlavným prejavom je horúčka. Malária sa dá vyliečiť, ak sa s liečbou začne okamžite. Smrteľné nebezpečenstvo predstavuje hlavne pre malé deti. Od roku 2021 WHO odporučila dve vakcíny proti malárii.
Infraštruktúra a zázemie postavené kvôli očkovaniu proti malárii sa teraz na Kapverdach využije na boj s ďalšími chorobami prenášanými komármi, ako je horúčka dengue. Nový status by mohol pomôcť aj cestovnému ruchu, ktorý predstavuje 25 percent hrubého domáceho produktu Kapverd, pretože turisti nebudú musieť podstupovať preventívnu liečbu. Kapverdský premiér Ulisses Correia e Silva uviedol, že je rád, že sa zdravotníckemu systému jeho krajiny dostalo uznania.
"Certifikát WHO o vymývaní malárie na Kapverdach je potvrdením prínosu strategického plánovania v oblasti verejného zdravia, spolupráce a trvalého úsilia o ochranu a podporu zdravia," uviedol šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Kapverdy, ktoré majú asi 560-tisíc obyvateľov, zažívali do roku 1950 opakované epidémie malárie. Choroba bola na všetkých desiatich ostrovoch. Vďaka postrekom insekticídy sa tam v rokoch 1967 a 1983 podarilo maláriu zlikvidovať, ale choroba sa dvakrát kvôli pochybeniam vrátila. Po vlne malárie z konca 80. rokov už sa choroba objavovala iba na ostrovoch Santiago a Boa Vista. Naposledy tam bola malária zaznamenaná v roku 2017.