Vlna násilia v Ekvádore pokračuje. Niekoľko náloží vybuchlo v hlavnom meste Quito a na východe krajiny pri žhárskom útoku zomreli dvaja ľudia, píše dnes agentúra AP. Situácia je naďalej veľmi napätá vo väzniciach, kde väzni zadržiavajú na 180 dozorcov a zamestnancov. Vlna násilia vypukla na konci minulého týždňa a prezident Daniel Noboa v krajine vyhlásil stav vnútorného ozbrojeného konfliktu.
V stredu Quito zasiahlo niekoľko explózií, ktoré spôsobili len menšie škody na majetku. Políciu v ekvádorskej metropole však zamestnali aj viaceré falošné hlásenia o položených bombách. Počas žhárskeho útoku na východe krajiny potom zomreli dvaja ľudia a ďalších deväť bolo zranených. Celkovo od nedele zomrelo na 16 ľudí.
V najväčšom meste Guayaquil, ktorého prístav kartely využívajú na vývoz kokaínu z Kolumbie a Peru, hliadkujú policajti a vojaci a podľa agentúry AFP je v uliciach nezvyčajne málo ľudí. Školy pozastavili vyučovanie do piatka a mnoho obchodov má zatvorené.
Napätá situácia je naďalej v ekvádorských väzniciach. Podľa dnešného vyhlásenia správy väzníc SNAI väzni zadržiavajú na 180 dozorcov a zamestnancov, čo je o niekoľko desiatok ľudí viac než v stredu. Ekvádorské väznice, kde na 32-tisíc väzňov dohliada 2600 dozorcov, opakovane zažívajú vzbury a zločineckým skupinám sa podľa expertov podarilo preniknúť do policajných štruktúr.
Kríza v krajine vypukla po tom, ako sa v nedeľu podarilo utiecť z väzenia šéfovi gangu Los Choneros Adolfovi Macíasovi, ktorého úrady považujú za najnebezpečnejšieho zločinca v krajine. V reakcii na to vláda zaviedla v krajine mimoriadny stav, na ktorý zločinecké gangy zareagovali vlnou násilia v uliciach a väzniciach.
V utorok potom ozbrojenci prerušili živé vysielanie štátnej televízie TC. Novinárov a televíznych zamestnancov po niekoľkých hodinách oslobodila polícia. Noboa krátko potom povolal armádu do boja proti kartelom a vyhlásil stav vnútorného ozbrojeného konfliktu.
Pre najmladšieho prezidenta v dejinách Ekvádoru je súčasná vlna násilia zásadnou skúškou. 36-ročný Noboa, ktorý je v úrade od novembra, pripravoval sprísnenie režimu vo väzniciach, z ktorých šéfovia gangov často riadia svoje zločinecké organizácie. Vyhlásením mimoriadneho stavu a stavu vnútorného ozbrojeného konfliktu sa do boja organizovaného zločinu môže vo väčšej miere zapojiť armáda.
Od pondelka sa podľa úradov podarilo zadržať vyše 370 údajných členov gangov. Tých je podľa prezidenta v krajine vyše 20-tisíc. V ťažkej situácii má však Noboa podporu prakticky celého parlamentu, ktorý je inak veľmi rozdrobený a rozhádaný.