Americký dolár začal nový týždeň poklesom. Investori naďalej spracovávajú zmiešané štatistické údaje zo Spojených štátov z minulého týždňa a očakávajú údaje o inflácii, ktoré by mali napovedať, kedy americká centrálna banka pravdepodobne začne znižovať úrokové sadzby.
Okolo 18:45 nášho času dolárový index, ktorý sleduje výkon dolára ku košu šiestich popredných svetových mien, klesal o 0,2 percenta na 102,19 bodu.
Euro voči doláru posilňovalo o 0,2 percenta na 1,0970 dolára. Dolár k jenu strácal 0,4 percenta na 143,94 JPY. Euro voči jenu oslabovalo o 0,2 percenta a predávalo sa za 157,83 JPY.
Piatková správa zo Spojených štátov ukázala, že v ekonomike v decembri vzniklo 216-tisíc miest, teda viac, než sa čakalo, a priemerný hodinový zárobok sa zvýšil o 0,4 percenta.
Niektoré základné faktory v správe však vykazovali menšiu silu a samostatná správa ukázala, že sektor služieb v USA v decembri výrazne spomalil a ukazovateľ zamestnanosti bol najnižší za takmer tri a pol roka.
Hlavnou ekonomickou správou tohto týždňa budú štvrtkové údaje o vývoji spotrebiteľských cien za december. Očakáva sa, že medzimesačne ceny stúpli o 0,2 percenta a medziročne o 3,2 percenta.
Obchodníci teraz počítajú so znížením úrokových sadzieb v Spojených štátoch v marci. Šanca, že to bude tak skoro, sa ale znížila na 66 percent z 89 percent pred týždňom.
Dolárový index minulý týždeň posilnil o jedno percento, najviac za šesť mesiacov, keď sa koncom minulého roka prepadol na päťmesačné minimum 100,61 bodu.
Vzhľadom na očakávania, že úrokové sadzby tento rok znížia aj ďalšie významné centrálne banky, vrátane Európskej centrálnej banky a Bank of England, analytici považujú ďalšie výrazné oslabenie americkej meny v tomto roku za nepravdepodobné.
Výnimkou medzi centrálnymi bankami by mala byť japonská centrálna banka. Očakáva sa, že tento rok zvýši sadzby z negatívneho pásma.
Úroky však pravdepodobne zostanú pod úrovňou ďalších popredných globálnych bánk. Nie je isté tiež načasovanie prípadného zvýšenia, napísala agentúra Reuters.