Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva (OHCHR) v pondelok vyjadril znepokojenie nad početnými úmrtiami novinárov vo vojne v Pásme Gazy. Reagoval tak na nedeľňajšie správy o zabití dvoch novinárov pri údajnom útoku Izraela na ich vozidlo, uvádza agentúra AFP.
Izraelská armáda v Pásme Gazy bojuje proti palestínskemu militantnému hnutiu Hamas, ktoré je Európskou úniou a Spojenými štátmi považované za teroristickú organizáciu.
Vojna vypukla po tom, ako Hamas 7. októbra podnikol bezprecedentný útok na juh Izraela, ktorý si vyžiadal približne 1 140 obetí na životoch, väčšinou z radov izraelských civilistov.
OHCHR je "veľmi znepokojený vysokým počtom mŕtvych pracovníkov médií v (Pásme) Gazy," uviedol v pondelok úrad OSN na sociálnej sieti X.
Vyzval, aby sa všetky takéto prípady úmrtí vyšetrili "dôkladne a nezávisle" so zámerom "zabezpečiť prísne dodržiavanie medzinárodného práva a aby sa (jeho) porušenia trestne stíhali".
Panarabská televízia al-Džazíra v nedeľu informovala, že jej dvaja palestínski novinári, Mustafá Thurijá a Hamza Wáil Dahdú, zahynuli v meste Rafah na juhu palestínskej enklávy počas cesty autom.
Thurijá pracoval aj ako videoreportér pre agentúru AFP a iné médiá. Podľa televízie sa obaja stali obeťou izraelského "cieleného zabitia". Vo vozidle sa vtedy nachádzal aj tretí novinár, Házim Radžab, ktorý utrpel vážne zranenia.
Izraelská armáda (IDF) pre agentúru AFP uviedla, že "zasiahla teroristu, ktorý riadil (bezpilotné) lietadlo, čo predstavovalo hrozbu pre jednotky IDF".
Dodala tiež, že eviduje správy, podľa ktorých boli "počas operácie zasiahnutí aj ďalší dvaja podozriví, ktorí sa nachádzali v tom istom vozidle ako terorista".
Podľa Výboru na ochranu novinárov od októbrového začiatku vojny v Gaze zahynulo už najmenej 79 novinárov a pracovníkov médií, a to v dôsledku izraelských útokov. Bolo medzi nimi 72 Palestínčanov, štyria Izraelčania a traja Libanončania.