Ceny ropy zaznamenali v piatok rast, pričom cena ropy Brent sa posunula nad 78 dolárov za barel (159 litrov). Náladu na trhoch naďalej ovplyvňuje napätie na Blízkom východe, čiastočne však aj najnovšie informácie z americkej centrálnej banky, ktoré naznačili, že Fed by mohol pristúpiť k zníženiu úrokových sadzieb, uvádzajú agentúry Reuters a údajov agentúry Bloomberg.
Cena Brentu prekročila 78 dolárov za barel
Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v marci dosiahla do 7:35 h nášho času 78,12 USD (71,32 eura) za barel. Oproti predchádzajúcej uzávierke to znamená rast o 53 centov (0,68 percenta).
Cena americkej ľahkej ropy WTI s februárovým kontraktom dosiahla 72,82 USD/barel. V porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou to predstavuje rast o 63 centov alebo 0,87 percenta.
V obidvoch prípadoch cena ropy takmer vymazala straty z predchádzajúceho obchodného dňa, keď klesli v reakcii na výrazný rast zásob benzínu a ropných destilátov v Spojených štátoch. Navyše v obidvoch prípadoch smeruje za prvý týždeň roka k rastu.
Trh ovplyvní znižovanie úrokových sadzieb
Záznam z ostatného zasadnutia menového výboru Fedu síce presne neuviedol, akým smerom sa centrálna banka bude uberať, čo sa týka úrokových sadzieb, diskusie však naznačili, že podľa viacerých bankárov je inflácia pod kontrolou a "prehnane reštriktívna" menová politika by mohla predstavovať pre ekonomiku riziko.
To signalizuje, že banka postupne smeruje k zníženiu úrokových sadzieb, čo znamená podporu pre ekonomiku a zvýšenie dopytu po rope.
Ceny ropy okrem toho naďalej ovplyvňuje situácia na Blízkom východe, kde Izrael plánuje ďalšie údery na severe aj juhu Pásma Gazy. V úsilí zabrániť eskalácii konfliktu USA oznámili, že americký minister zahraničných vecí Antony Blinken navštívi krajiny Blízkeho východu.