Poľskí poľnohospodári opäť blokujú prechod Medyka na hranici s Ukrajinou. Sťažujú sa na lacnú konkurenciu z Ukrajiny a požadujú najmä dotácie na kukuricu, viac peňazí na prevádzkové úvery a zachovanie poľnohospodárskej dane na doterajšej výške. Od novej poľskej vlády žiadajú písomné uistenie, že ich požiadavky budú splnené. Oznámili to dnes poľské médiá.
"Presne o ôsmej roľníci obnovili protest, prerušený počas sviatkov," uviedla rozhlasová stanica RMF 24 na svojom webe. "Chceme čo najskôr podpísať dvojstrannú dohodu medzi ministerstvom (poľnohospodárstva) a roľníkmi. Ak takáto dohoda bude podpísaná, protest bude čo najskôr ukončený," povedal organizátor akcie Roman Kondrów, ktorého vyjadrenie citovali aj ďalšie médiá.
Poľnohospodári začali protest 23. novembra. Na Štedrý deň ho ale prerušili, pretože minister poľnohospodárstva Czeslaw Siekerski im o deň skôr v Medyke sľúbil, že ich požiadavky budú splnené.
Ale roľníci až doteraz nedostali žiadne písomné záruky, vysvetľoval v stredu Kondrów rozhodnutie pristúpiť k opätovnej blokáde priechodu. Poľnohospodári podľa neho plánujú za hodinu povoliť prejsť iba jednému z čakajúcich vozidiel.
Bez problémov budú môcť prejsť autá, autobusy a kamióny prevážajúce humanitárnu pomoc či vojenské vybavenie, ale aj tovar, ktorý rýchlo podlieha skaze, čo sú najmä potraviny.
Na hranici časť prechodov blokujú aj autodopravcovia, obe skupiny sa sťažujú na lacnú konkurenciu z Ukrajiny. Poľskí dopravcovia blokujú prevádzku na veľkých hraničných priechodoch s Ukrajinou od 6. novembra a požadujú po Európskej únii, aby obnovila pre ukrajinské firmy povinné povolenia na činnosť v EÚ.
Proti lacnej ukrajinskej konkurencii protestovali aj autodopravcovia z Maďarska a zo Slovenska, teda z ďalších krajín, ktoré susedia s Ukrajinou a pociťujú negatívne dopady uvoľnenia podmienok pre ukrajinské dopravné firmy. Zhodne kritizujú, že EÚ na obdobie do konca prvého polroka tohto roku zrušila pre ukrajinských dopravcov systém povoľovania vjazdu do EÚ.
Ukrajinské firmy tak začali autodopravcom z týchto stredoeurópskych krajín brať zákazky aj na prepravu tovaru v rámci EÚ, čo nebol pôvodný zámer, keď sa EÚ rozhodla Ukrajincom pomôcť.