Dánska firma Maersk zatiaľ neobnoví nákladnú dopravu cez Červené more, ktorú prerušila v nedeľu po útoku jemenských povstalcov na jedno z jej plavidiel. Informovala o tom dnes agentúra Reuters. Podľa nej firma tiež oznámila, že niektoré jej lode budú presmerované okolo afrického Mysu Dobrej nádeje. Presmerovanie nákladnej dopravy predĺžila dnes aj nemecká spoločnosť Hapag-Lloyd, ktorá sa tiež Červenému moru z bezpečnostných dôvodov už nejaký čas vyhýba.
Firma Maersk zastavila nákladnú dopravu Červeným morom v nedeľu najskôr na 48 hodín. Už v sobotu večer tam jej plavidlo Maersk Hangzhou zasiahla raketa vypustená povstalcami z Jemenu, posádke sa nič nestalo. Ďalšie dve rakety zneškodnila americká armáda. V nedeľu potom na loď Maersk Hangzhou znovu zaútočili jemenskí povstalci, ktorí strieľali zo štyroch lodí. Opäť zasiahla americká armáda, ktorá potopila tri jemenské plavidlá.
Nemecká spoločnosť Hapag-Lloyd dnes podľa Reuters oznámila, že dopravu Červeným morom neobnoví najmenej do 9. januára. Jedna z lodí tohto dopravcu sa stala terčom útokov jemenských povstalcov už 15. decembra.
Jemenskí povstalci tvrdia, že na lode, ktoré plávajú Červeným morom útočia kvôli vojne Izraela v Pásme Gazy, v ktorej podporujú palestínske hnutie Hamas. Akcie na mori sú podľa nich reakciou na podporu, ktorú západné krajiny poskytujú izraelskej vláde.
Okolo Jemenu vedie dôležitá námorná trasa, po ktorej musia plávať lode smerujúce do Suezského prieplavu, ktorý je kľúčový pre prepravu tovaru z Ázie do Európy. Prúdi ním zhruba tretina svetového kontajnerového nákladu. Nebezpečná je južná časť Červeného mora, kde musia lode preplávať úžinou Báb al-Mandab okolo Jemenu, v ktorom od roku 2014 trvá občianska vojna.
Kvôli ochrane lodnej dopravy v Červenom mori začali Spojené štáty pred dvoma týždňami medzinárodnú bezpečnostnú operáciu nazvanú Operation Prosperity Guardian, ku ktorej sa pripojilo cez dvadsať krajín.