Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva v Strednej Amerike a Karibiku dnes odsúdil zmiznutie katolíckeho biskupa Isidora Mory v Nikaragui. Toho zrejme na konci decembra nechali zadržať úrady, ktoré však väznenie cirkevného hodnostára nepotvrdili, píše agentúra EFE. Úrad OSN poukázal na zadržanie tiež ďalších katolíckych kňazov.
Vláda autoritárskeho prezidenta Daniela Ortegu v posledných mesiacoch zosilnela represie voči katolíckej cirkvi. Tá zostáva jednou z posledných väčších spoločenských organizácií v krajine, na ktorú nemá vláda priamy vplyv.
Úrady však väčšinou zadržaní cirkevní predstavitelia nekomentujú. Výnimkou je biskup Rolando Álvarez, ktorý bol odsúdený na 26 rokov väzenia za údajnú zradu a zbavený občianstva. Biskup pred tým odmietol ponuku nikaragujských úradov odísť do exilu a je naďalej väznený.
Podľa informácií z radov katolíckej cirkvi bol Mora zadržaný úradmi 20. decembra bez bližšieho vysvetlenia. Pred tým bol v domácom väzení. Nie je známe, kde biskupa a ďalších dvoch ľudí, ktorí s ním boli zatknutí, úrady v súčasnosti držia.
Úrad OSN označuje Morovo zatknutie za "vynútené zmiznutie". Podľa neho obmedzením biskupovej osobnej slobody dochádza k porušeniu náboženskej slobody, ktorá patrí "k pilierom akéhokoľvek demokratického štátu".
Štandardom demokratického a právneho štátu sa však Nikaragua vzďaľuje už niekoľko rokov. Ortega bol opätovne zvolený za prezidenta vo voľbách v roku 2021, keď úrady zamedzili účasti všetkých popredných opozičných osobností.
Spojené štáty aj európske krajiny myslia, že hlasovanie nebolo férové. Represie voči opozícii zosilneli po protivládnych demonštráciách z roku 2018, ktoré požadovali odchod Ortegu, ktorý je pri moci už od roku 2007. Nikaragua časť politických väzňov prepustila na začiatku roka za podmienky, že odídu do exilu, zrieknu sa občianstva aj svojho majetku v krajine.