StoryEditor

Venezuela nariadila vojenské cvičenie kvôli britskej lodi vyslanej na podporu Guyany

28.12.2023, 21:04
Autor:
ČTKČTK

Britská hliadková loď HMS Trent by k brehom Guyany mala priplávať v piatok a potom sa zúčastňovať vojenského cvičenia vo vodách pod kontrolou Guyany.

Venezuelský prezident Nicolás Maduro nariadil vojenské cvičenie kvôli britskej lodi vyslanej Londýnom na podporu Guyany, s ktorou Venezuela vedie územný spor o región Esquibo. Píše to dnes agentúra AFP. Podľa Caracasu ide o obrannú reakciu na provokáciu Londýna. Britská loď HMS Trent by sa mala v najbližších dňoch zúčastniť na vojenskom cvičení vo vodách pod kontrolou Guyany.

Maduro vo vyhlásení uviedol, že nechal aktivovať "spoločnú obrannú akciu v odozve na provokáciu a hrozbu zo strany Británie". Manévre, na ktorých sa podľa agentúry AFP má zúčastniť na 5600 vojakov, sa podľa vyhlásenia uskutočnia v oblasti pri hraniciach s Guyanou. Caracas tiež vyzval susedný štát, aby urobil kroky, ktoré by zamedzili pôsobeniu britskej lode v oblasti, a aby do sporu nezapájal ďalšie vojenské mocnosti.

Britská hliadková loď HMS Trent by k brehom Guyany mala priplávať v piatok a potom sa zúčastňovať vojenského cvičenia vo vodách pod kontrolou Guyany. Podľa britského ministerstva obrany ide o podporu regionálneho spojenca.

V posledných mesiacoch sa v oblasti zvýšilo napätie okolo guyanského regiónu Esquibo, ktorý si nárokuje Venezuela. V decembri Venezuelčania v referende hlasovali za pripojenie regiónu, kde sú bohaté náleziská ropy. Zmenu hranice však Guyana odmieta.

Na spoločnom rokovaní v polovici decembra sa venezuelský prezident Maduro a guyanský prezident Irfaan Ali zhodli, že oba štáty v sporoch nepoužijú násilie a že sa zdržia zosilnenia konfliktu o sporný región. Otázkou sa má zaoberať komisia zostavená z predstaviteľov oboch štátov.

Spor o Esequibo má korene v koloniálnom období, keď v oblasti pôsobilo Španielsko, Holandsko a Británia. V roku 1899 pripadol región na základe arbitráže USA, Británie a Ruska k britskej kolónii Guyane. V roku 1962 ale Venezuela v OSN túto arbitráž spochybnila a v roku 1966, niekoľko mesiacov predtým, ako Guyana získala nezávislosť, podpísali Británia a Venezuela takzvanú ženevskú dohodu. Tá stanovila, že do štyroch rokov majú Guyana a Venezuela nájsť riešenie územného sporu, čo sa nestalo. Spor ožil v roku 2015, keď boli pri pobreží Guyany nájdené väčšie ložiská ropy.

01 - Modified: 2024-11-20 22:21:15 - Feat.: - Title: Opozičného politika Gonzáleza Urrutiu uznalo za zvoleného prezidenta Venezuely aj Taliansko 02 - Modified: 2024-11-19 22:54:04 - Feat.: - Title: Spojené štáty prvýkrát formálne uznali Gonzáleza za zvoleného prezidenta Venezuely 03 - Modified: 2024-11-16 14:21:12 - Feat.: - Title: Venezuelské úrady prepustili desať ľudí zatknutých počas protestov po prezidentských voľbách 04 - Modified: 2024-10-31 09:18:22 - Feat.: - Title: Kolumbia neuznáva znovuzvolenie Madura. Vyzýva Venezuelu, aby do januára zverejnila volebné záznamy 05 - Modified: 2024-10-30 20:31:56 - Feat.: - Title: "Iracionálne správanie." Venezuela odvolala veľvyslanca v Brazílii po vetovaní vstupu do BRICS
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
22. november 2024 09:40