Rozvodnený Dunaj, ktorý v stredu zaplavil nábrežia v centre Budapešti, už začal mierne opadávať. Podľa maďarských vodohospodárov bola hladina rieky v maďarskej metropole najvyššia za zhruba desaťročie, informovala vo štvrtok agentúra Reuters.
Z údajov Celoštátneho vodohospodárskeho riaditeľstva vyplýva, že Dunaj v Budapešti kulminoval v stredu večer o 20-tej na úrovni 693 centimetrov a odvtedy pomaly opadáva a pohybuje sa v rozmedzí 690-692 cm, píše agentúra MTI.
K zvýšeniu hladiny Dunaja v Budapešti, ktoré nespôsobilo väčšie škody, prispeli intenzívne dažde v kombinácii s relatívne teplým počasím, ktoré spôsobilo nezvyčajne skoré topenie snehu.
Očakáva sa, že Dunaj bude kulminovať pri juhomaďarskom meste Mohács v nedeľu v skorých ranných hodinách, a to na úrovni 805 centimetrov. Prvý stupeň povodňovej aktivity je predpovedaný aj na rieke Tisa na severovýchode Maďarska.
Počas povodní z mája a júna 2013 dosiahol Dunaj v Budapešti úroveň 8,91 metra. Zvýšenie hladiny nad šesť metrov v mesiaci december je v hlavnom meste Maďarska nezvyčajným javom, ktorý bol naposledy zaznamenaný v roku 1987, vtedy však budapeštianske nábrežia nezaplavilo.
Vedci varujú, že v dôsledku globálneho otepľovania rastie v stredoeurópskom regióne riziko skorého topenia snehu a s ním spojeného rizika povodní už v priebehu zimných mesiacov.
"Pamätám si veľké povodne (v Budapešti), ale nie v decembri. V decembri Dunaj zamŕzal... Ľad v okolí reťazového mostu sa musel rozbíjať výbušninami," povedal pre agentúru Reuters jeden z obyvateľov maďarskej metropoly.