Britské kráľovské námorníctvo vyšle hliadkovú loď ku Guyane, aby túto juhoamerickú krajinu podporilo v územnom spore so susednou Venezuelou. Dnes o tom informoval server BBC. Plavidlo HMS Trent kotví cez Vianoce pri Barbadose a ku Guyane zamieri koncom mesiaca.
Spor o región Esequibo trvá roky a v poslednej dobe ho priživuje najmä fakt, že sa v ňom nachádzajú bohaté ložiská ropy a drahých kovov. Oblasť má pod kontrolou Guyana, Venezuela si ale na ňu robí nárok. Emócie rozbúrilo nedávne referendum vo Venezuele, v ktorom sa hlasujúci vyslovili de facto za pričlenenie regiónu k svojej vlasti.
"HMS Trent ešte tento mesiac navštívi Guyanu, regionálneho spojenca a partnera v rámci Spoločenstva. Ide o súčasť série úloh pri nasadení v regióne Atlantiku," uviedlo britské ministerstvo obrany.
Británia má ku Guyane historické väzby, oblasť bola až do získania nezávislosti v roku 1966 britskou kolóniou a dodnes je jedinou krajinou Južnej Ameriky, kde sa hovorí anglicky.
Spor o Esequibo má korene práve v koloniálnom období, keď v oblasti pôsobilo Španielsko, Holandsko a Británia. V roku 1899 pripadol región na základe arbitráže USA, Británie a Ruska k britskej kolónii Guyane.
V roku 1962 ale Venezuela v OSN túto arbitráž spochybnila av roku 1966, niekoľko mesiacov predtým, ako Guyana získala nezávislosť, podpísali Británia a Venezuela takzvanú ženevskú dohodu. Tá stanovila, že do štyroch rokov majú Guyana a Venezuela nájsť riešenie územného sporu, čo sa nestalo.
Spor ožil v roku 2015, kedy boli pri pobreží Guyany nájdené väčšie ložiská ropy.