Nemecko v novembri zaznamenalo výrazný pokles nelegálnej migrácie. Bez dokladov do krajiny podľa aktuálnej štatistiky spolkovej polície vstúpilo 7 851 ľudí, čo je porovnateľné s novembrom 2021.
Tlak migračnej krízy
Vlani v novembri zaznamenala polícia vyše 12 500 takýchto prípadov. Spolková ministerka vnútra Nancy Faeserová pokles spája s hraničnými kontrolami, ktoré Nemecko v polovici októbra s Poľskom, Českom a Švajčiarskom obnovilo.
Ešte v októbri spolková polícia zaregistrovala 20 073 migrantov bez dokladov. Súčasný pokles však nedokáže zvrátiť tohtoročnú štatistiku, ktorá dokazuje, že Nemecko čelí mimoriadnemu migračnému tlaku.
Tento rok do krajiny prišlo cez 120-tisíc migrantov bez dokladov, za celý minulý rok ich pritom bolo 91 986. V roku 2021 zachytila polícia 57 637 prípadov nelegálnej migrácie.
Faeserová pod tlakom migračnej krízy obnovila v polovici októbra kontroly na hraniciach s Českom, Poľskom a Švajčiarskom.
Tieto kontroly zatiaľ platia do 15. marca 2024. Nemecko tiež stráži hranicu s Rakúskom, kde toto opatrenie zaviedlo už v roku 2015. Predĺženie je platné do mája.
Nemecká ministerka vnútra v minulosti opakovane uviedla, že za jednu z podmienok na ukončenie stráženia hraníc považuje migračnú dohodu Európskej únie a dôslednú ochranu vonkajších hraníc európskeho bloku.
Oproti minulému roku sú čísla výrazne vyššie
Na nových spoločných migračných a azylových pravidlách sa únijné štáty a europoslanci po mnohých rokoch neúspešných snáh zhodli v stredu.
Séria noriem počíta okrem iného s efektívnejšími kontrolami migrantov aj rýchlejším vrátením neúspešných žiadateľov o azyl do krajín pôvodu. Zavádza tiež povinnú solidaritu všetkých štátov, ktoré preťaženým krajinám pomôžu prijatím časti migrantov, finančne alebo materiálne.
Nemecko tento rok okrem vysokého počtu prípadov nelegálnej migrácie zaznamenalo aj prudký nárast podaných azylových žiadostí.
Do konca novembra v Nemecku požiadalo o azyl vyše 304-tisíc ľudí, čo je o 60 percent viac ako za rovnaké obdobie minulého roka.
Najviac žiadostí registruje Spolkový úrad pre migráciu a utečencov od občanov Sýrie (95 663), Turecka (55 354), Afganistanu (48 172) a Iraku (10 376).