V kauze úkladnej vraždy člena zločineckého gangu Róberta Niguta a pokusu úkladnej vraždy gelnického podnikateľa Mariána Kakalejčíka oslobodil v pondelok Špecializovaný trestný súd, pracovisko Banská Bystrica, Radovana Vargu, ktorý bol obžalovaný z objednania si oboch skutkov.
Oslobodzujúci verdikt padol aj v prípade Ladislava Alföldiho, ktorý mal Niguta usmrtiť. Rozsudok nie je právoplatný. Prokurátor podal odvolanie priamo v súdnej sieni.
Varga počas procesu, ktorý sa začal vlani v decembri, vinu popieral. "Nikdy som tieto skutky nespáchal," vyhlásil v poslednom slove. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry pre neho v záverečnej reči navrhoval nepodmienečný trest odňatia slobody vo výmere 25 rokov, obhajkyňa oslobodenie spod obžaloby.
Vzhľadom na oslobodzujúci verdikt senát Špecializovaného trestného súdu Vargu okamžite prepustil z väzby na slobodu. Tú vykonával v Ilave. "Klient je maximálne spokojný. Rozsudok považujeme za zákonný, správny a spravodlivý," konštatovala obhajkyňa Gabriela Čechová.
Alföldi, ktorý si už odpykáva 25-ročný trest za iné zločiny, takisto tvrdil, že zo skutku, tak ako ho popisovala obžaloba, je nevinný. Priznal, že Niguta pripravil o život, ale išlo o zabitie v sebaobrane. "Ospravedlňujem sa pozostalým," zdôraznil na záver procesu. Prokurátor mu navrhoval doživotie. Obhajkyňa žiadala oslobodenie spod obžaloby z úkladnej vraždy.
"Rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu považujeme za zákonné a správne. Špecializovaný trestný súd vyhodnotil získané dôkazy a podľa zásady ‘in dubio pro reo‘ rozhodol tak, ako rozhodol," uviedla obhajkyňa Nadežda Boľová.
Z vraždy Niguta boli pôvodne obvinené štyri osoby, medzi nimi aj František D. mladší a Juraj B., ktorí sa však rozhodli spolupracovať s orgánmi činnými v trestnom konaní.
Polícia po Nigutovi pátrala dlhých deväť rokov aj v spolupráci s Interpolom. Patril medzi vysokopostavených a údajne aj najnebezpečnejších členov východoslovenského zločineckého gangu Róberta Okoličányho. V neprítomnosti bol odsúdený na doživotie. Práve on neúspešne strieľal v roku 2013 v lokalite Jahodná neďaleko Košíc na gelnického podnikateľa Mariána Kakalejčíka. Kostrové pozostatky Niguta vykopali v júli minulého roka pri obci Dolný Chotár v okrese Galanta. Identitu obete potvrdila analýza DNA.
Podľa prokurátora ÚŠP, hoci sa oba vzájomne súvisiace skutky stali v roku 2013, dôkazy, ktoré umožňovali podať obžalobu na tieto osoby, sa podarilo zabezpečiť a získať až v ostatnom období.
"S oslobodzujúcim rozsudkom nesúhlasím. Už zo stručného zdôvodnenia súdu vyplýva, že v plnej miere uveril tvrdeniam obžalovaných a z môjho pohľadu až nelogicky anuloval rozsiahle výpovede viacerých svedkov. Aj z logiky veci vyplýva, že Nigut sám by vraždou Mariána Kakalejčíka nič nezískal. Treba sa opýtať, v čí prospech k nej malo dôjsť. Verím, že Najvyšší súd Slovenskej republiky bude korigovať rozhodnutie tohto súdu a vyhodnotí to inak," zdôraznil prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry.