Európske akcie dnes podľa svojho hlavného indexu STOXX Europe 600 vystúpili na najvyššiu úroveň za takmer dva roky. Trh čerpal optimizmus najmä zo stredajšieho výhľadu menovej politiky, ktorý predstavila americká centrálna banka. Tá naznačila, že v budúcom roku by mohla základný úrok znížiť hneď trikrát. Index STOXX Europe 600 sa dnes zvýšil o 0,87 percenta a uzavrel na 476,57 bodu.
Na absolútne rekordy počas dnešného obchodovania vystúpili akciové indexy v Nemecku a vo Francúzsku. Index DAX, čo je hlavný ukazovateľ vývoja cien akcií na burze vo Frankfurte nad Mohanom, dnes prvýkrát prekročil hranicu 17-tisíc bodov. Neskôr však o svoje zisky prišiel a obchodovanie uzavrel s poklesom o 0,08 percenta na 16.752,23 bodu. Hlavný index parížskej burzy CAC 40 dnes vzrástol o 0,59 percenta na 7575,85 bodu.
Fed v stredu podľa očakávania ponechal základnú úrokovú sadzbu v pásme 5,25 až 5,50 percenta. Investorov však prekvapil náznak, že v budúcom roku by Fed mohol základnú sadzbu znížiť až trikrát. Šéf americkej centrálnej banky Jerome Powell totiž doteraz hovoril, že Fed je pripravený sadzby ešte zvýšiť, ak sa inflácia nebude ďalej zmierňovať ako doteraz.
Očakáva sa, že k znižovaniu úrokových sadzieb na budúci rok pristúpi aj Európska centrálna banka. Tá dnes podľa očakávania rovnako ponechala svoju základnú úrokovú sadzbu bez zmeny. Zároveň však avizovala, že so znižovaním úrokov nehodlá ponáhľať.
Základné úrokové sadzby centrálnych bánk majú zásadný vplyv na podnikový sektor, pretože sa od nich odvíjajú náklady na úvery. Nižšie sadzby znamenajú, že sú peniaze na trhu lacnejšie, čo je priaznivá správa najmä pre firmy, ktoré svoj rast financujú cez úvery.